banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
23 Mart 2016 Çarşamba 10:24
Independent: Sarraf'ın yakalanması Erdoğan'ın yolsuzluklarını yeniden gündeme getirecek

Independent'ta yer alan bir yazıda, ABD'de yakalanan ve hapis cezasıyla yargılanan Rıza Sarraf'ın, 2013 yılında AKP'ye verdiği rüşvet sebebiyle suçlandığı hatırlatılarak, Sarraf'ın yakalanmasının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve yakın çevresinin yolsuzluklarını yeniden gündeme getireceği söyleniyor.

Sarraf'ın yakalanmasının ABD ve Türkiye arasında var olan gerginlikleri daha da artırabileceği söylenirken, ABD'li savcı Preet Bharara'nın Sarraf'ı yakalamasının ardından ilgi çekmeye başladığı da aktarılıyor.

Bharara'nın Türkiye'den pek çok destek mesajı aldığı belirtilen yazıda, Sarraf'ın AKP'li üst düzey bakanlara yüksek rüşvetler berdiği bildiriliyor.

Rüşvet olarak verilen "hediyeler" arasında, milyonlarca dolar naktin yanı sıra, 37 bin dolarlık bir piyano ve 350 bin dolarlık saat bulunduğu da hatırlatılıyor.

'SAVCILAR SİYASİ SONUÇLARIN BİLİNCİNDE'

Sarraf'ın avukatları, tutuklamanın 2013 skandalıyla ilgili olmadığını söylerken, Sarraf'a karşı açılan davanın İran ile yapılan ticareti gizlemek için küresel bir ağ kurmak olduğu söyleniyor.

Independent, Sarraf'ı yakalayan savcıların, olayın siyasi sonuçlarının tamamen bilincinde olduğunu öne sürüyor.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 23.03.2016 10:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177