banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
17 Mart 2016 Perşembe 02:24
İlkokul birinci sınıf öğrencisinin başına sınıf tavanı düştü!

İkiz çocukları Beylikdüzü’nde özel bir kolejin birinci sınıfında okuyan Aynur Ercan, 11 Mart öğleden sonra okul müdür yardımcısından telefon aldı. 

Hürriyet'ten Güven Özkan'ın haberine göre, Ercan’a, henüz 6 buçuk yaşındaki ikizlerinden Ege’nin, "sınıfta kafasına düşen sıva parçası" nedeniyle hafif yaralandığı bilgisi verildi. Ege’nin hastaneye götürüleceğini öğrendiğini söyleyen anne Ercan, okula gittiğinde küçük oğlunu bir okul servisinde beklerken buldu. Yüzünden kan akan küçük için ambulans bile çağrılmadığını belirten anne Ercan, bunun üzerine Ege’yi kendi imkânlarıyla hastaneye götürdüğünü ve 5 günlük rapor aldığını anlattı.

‘ALÇI, PARDON BETON’
Sorumluların cezalandırılması için tüm hukuki haklarını arayarak suç duyurusunda bulunacaklarını belirten anne Aynur Ercan, hastanede yaşananları şöyle özetledi:

“İlk muayenesinde, müdür yardımcısı doktora önce tavandan alçı, ardından beton düştüğünü söyleyince doktor bana, polis çağırmamı önerdi. Tomografi çekildi ve tutanak tutuldu. Gerekli müdahale yapıldı ve oğluma ‘travma’ teşhisiyle 5 günlük rapor verildi. Çocuğumun kafasına zımba geçirildi, alnına 7 dikiş atıldı. Kaşında, burnunda patlaklar vardı ve ilaç tedavisine başlandı ve aynı gün hastaneden çıkardık.”Kolej Avukatı Berat Gökhan Kirazoğlu ise Hürriyet’e olayla ilgili, “Beylikdüzü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile takibat başlatıldı. Sonucu aldığımızda paylaşacağız. Bir daha tekrarlanmaması için neler yapılması gerektiğini, neler yapıldığı halde bu işin oluştuğunu inceliyoruz” açıklaması yaptı.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 17.03.2016 02:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177