banner200
banner235
banner225
19 Şubat 2016 Cuma 21:44
Hollande: Türkiye ve Rusya arasında savaş çıkma riski var
banner188
banner213
banner230

Brüksel'de Avrupa Konseyi toplantısı sonrası France Inter Radyosu'nun sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Hollande, ''Türkiye ve Rusya arasında savaş çıkma riski var.'' ifadelerini kullandı. Hollande, iki ülke arasında tansiyonun daha da artmaması için daha fazla gayret gösterilmesi gerektiğini söyledi. Hollande güçlü bir çağrı yaptığını da belirterek, ''Görüşmeler hızlı bir şekilde yeniden başlamalı, bombardıman durmalı ki siyasi geçiş başarılı olsun.'' dedi.

François Hollande Suriye barış görüşmelerinin yeniden başlaması için hava bombardımanlarının durması gerektiğine iddia etti. Hollande, ''Tansiyon artıyor, politik çözümü elde edebilmek için her yol denenmeli.'' diye konuştu. Fransa Cumhurbaşkanı, barış görüşmeleri için Moskova'ya baskı yağılması gerektiğini ve Rusya'nın Beşşar Esad'ı destekleyerek Suriye'de çözümü sağlayamayacağını savundu.

Hollande, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan anlaşmaya da değinerek, mülteciler için Türkiye'ye yapılacak yardımın kabul edildiğini hatırlattı. Ancak, mülteci sorunu için alınan kararların da yeterince uygulanamadığını belirten Hollande, bunun nedeni olarak, Yunanistan'da mülteci kabul merkezlerinin kurulmasında yaşanan sıkıntı ve bazı ülkelerin mültecileri kabul etmekteki isteksizliği olduğunu gösterdi. Avrupa'nın aldığı kararlar olduğunu hatırlatan Hollande, bunların uygulanması gerektiğine vurgu yaptı.

François Hollande, AB ülkeleri arasında vizesiz geçişi sağlayan Schengenin sona ermesinin de Avrupa'nın sonu olacağını savundu. Schengen'e saygı duyulması için herşeyin yapılması gerektiğini anlatan François Hollande, AB'nin dış sınırlarının güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 19.02.2016 21:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol