banner200
banner222
11 Şubat 2016 Perşembe 13:43
HDP heyetinin Washington izlenimi: ABD'nin Erdoğan'dan sıtkı sıyrılmış
banner188
banner213
banner230

HDP'yi temsilen Washington'da bulunan Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, başkentte Amerikan-Kürt toplumu ile bir toplantı yaptı.

Haberdar'da yer alan habere göre, ABD yönetiminin Güneydoğu'da olanlara bakışı ile ilgili soruyu yanıtlayan HDP'li Hişyar Özsoy, "Genel olarak Türkiye'nin durumundan çok kaygılılar. Türkiye'de bir diktatörleşme eğilimi olduğunu görüyorlar, bunu net şekilde görüyorlar. Bunu söylüyorlar" dedi.  

"ABD'NİN ERDOĞAN'DAN SITKI SIYRILMIŞ AMA NATO ÜLKESİ TÜRKİYE'Yİ ATAMAZLAR"

Özsoy şöyle devam etti: "Amerikan yönetimi 'Türkiye'nin Ortadoğu'da işleri zorlaştıran bir pozisyonu olduğunu düşünüyor. Erdoğan'a yönelik bir antipati var. Ancak diğer taraftan NATO üyesi olan, bölgede göreceli istikrarı olan 80 milyonluk bir Türkiye'yi kolayca atacak halde değiller tabi ki. Ama Erdoğan'dan da sıtkı sıyrılmış buradakilerin.''

"RUTİN OLARAK GÜNEYDOĞU SİYASETİNDE ETKİLİ OLAN BAŞKENTLERE GİDİYORUZ"

Özsoy, rutin olarak Ortadoğu siyasetinde etkili olan başkentlere gittiklerini hatırlatırken, Washington gezisinin ana temasının ve acil konusunun Güneydoğu olduğunun altını çizdi. Ama genel olarak "Kürtlerin durumunu anlatıyoruz, ihanet yok işin içinde" dedi.  

"BİZİM BİR DİKTATÖRÜMÜZ VAR" 

Özsoy, Osman Baydemir'in Kürtçe hitap ettiği topluluğa İngilizce olarak hitap ederek; "Bizim şu an bir diktatörümüz var, faşist bir lider var ki bu lider Kürt halkının siyasi taleplerini öldürmek istiyor" dedi. 

"KÜRTLERİN DÜŞMANLARININ İTTİFAKI BİTTİ" 

Bölgenin zor bir süreçten geçerken, "Kürtlerin düşmanları Tahran, Ankara, Bağdat ve Şam'ın arasındaki ittifakının bittiği ve aralarında birçok sıkıntı yaşadıklarını" ekleyen Özsoy, "bölgedeki bütün Kürtlerin bu dönemde tek bir ses olması gerektiğini" tekrarladı. 

Türk hükümetinin "devlet terörünü" Güneydoğu'da meşru hale getirmeye çalıştığını anlatan Özsoy, bir müzakere masasının yeniden kurulması ve ancak siyasi çözümün bulunması gerektiğini söylerken, şu an için Ankara'nın hiçbir şekilde bu tür görüşmelere ilgisinin olmadığını, bundan dolayı da HDP milletvekilerinin de Güneydoğu'da hendek kazan gençlere bu yaptıklarından vazgeçmesi için verebileceği bir söz veya garanti bulamadığını söyledi.

HDP'li milletvekillerinin ABD Dışişleri Bakanlığı'nda bir görüşme yaptıkları da öğrenildi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 11.02.2016 13:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol