banner200
banner235
banner225
04 Mart 2016 Cuma 20:24
HDP: Dokunulmazlıkların kaldırılmasına her türlü desteği veririz
banner188
banner213
banner230

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. 

Baluken HDP'nin dokunulmazlıkların kaldırılması için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade ederek “Birileri ateşin üzerine benzin dökecek farklı gündemlerle toplumu meşgul etmeye çalışıyor” dedi.

Baluken, şöyle devam etti:

Bizim gerek Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na verdiğimiz Anayasa teklifinde, gerek Meclis Başkanlığına yaptığımız yazılı başvuruda, 550 milletvekilinin tamamıyla ilgili dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili bir sürecin işletilmesi durumunda HDP olarak her türlü desteği vereceğimize hazır olduğumuzu altını çizerek ifade etmek istiyorum. Aynı şekilde, Cumhurbaşkanı’nın vatana ihanet dışındaki diğer suçlardan da yargılanmasının önünü açacak bir anayasal ve yasal düzenlemeye şiddetle ihtiyaç olduğunu bugün bir kez daha ifade etmek istiyorum. Biz hiçbir zaman dokunulmazlık zırhına bürünerek, onun arkasına saklanarak siyaset yürütmedik. Siyasette dokunulmazlıkla ilgili bir çerçeve çizilecekse bu, kürsü dokunulmazlığı ve düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğüyle ilgili temel, çok dar bir çerçeveyle sınırlı olabilir

HDP’liler hakkındaki fezlekelerin hiçbirinde yüz kızartıcı adli suçlarla ilgili tek bir cümlenin olmadığını söyleyen  “Hem AKP hem de dün başvuru yapan AKP’nin yedek lastiği pozisyonunda olan, yavru savaş partisi konumunda olan MHP ülkeyi büyük bir felaketin eşiğine getirdiler. Samimilerse gelsinler fezlekesi olan bütün milletvekillerinin, karma komisyonda dosyalarının görüşülmesi için gerekli girişimleri yapalım. Yine samimilerse, 550 milletvekili ve Cumhurbaşkanı için o konuda hazırlanacak bir anayasal teklifi de hep birlikte gündemleştirelim" ifadelerini kullandı.

HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması durumunda parti olarak tavırlarının ne olacağının sorulması üzerine Baluken, bu tartışmaları dikkate alarak bugüne kadar parti organlarında hiçbir tartışma yürütmediklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi kararlarına ilişkin açıklamalarının anayasal suç olduğunun altını çizen Baluken, "Sine-i millete dönmek seçeneklerden biri midir?" sorusuna ise HDP’nin bu yönde yaptığı herhangi bir tartışmanın söz konusu olmadığı cevabını verdi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.03.2016 20:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol