banner200
banner222
28 Şubat 2016 Pazar 16:44
Hamam böceğini protesto ettiler, yurttan atıldılar!
banner188
banner213
banner230

Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Akdeniz Kız Öğrenci Yurdu’nda barınan öğrenciler, yemek fiyatlarındaki artış, ranzalarda korkuluk bulunmaması, odaların bakımsızlığı ve yurt içerisine su dahi alınmaması gibi sorunların giderilmesi için yurt yemekhanesinde çatal ve kaşıklarla masalara vurarak kötü koşulları protesto etti. Ancak çok sayıda öğrencinin katıldığı protesto eyleminin ardından haklarında soruşturma açılan Mihrican Dinçer, Sibel Ögmen, Kibar Ateş, Dilan Öztürk, Dudu Demir, Nida Önal, Merve Aktaş ve Sinem Karaer adlı 8 öğrenciye yurttan süresiz uzaklaştırma cezası verildi. Ardından da bu öğrencilerden 6'sının aldığı burs, 1 öğrencinin ise öğrenim kredisi kesildi.

Olayla ilgili ortaya çıkan görüntülerde, 8 öğrencinin yurttan atılmasına, kredilerinin de kesilmesine neden olan protesto eylemine o sırada yemekhanede bulunan 300’e yakın öğrencinin katıldığı görülüyor. Öğrencilerin avukatlarından Aynur Rüzgâr Gökçe, yurt idarecileriyle yapılan görüşmelerde, 8 öğrencinin yurt idarecilerini tehdit etmek, idare ve idarecilere karşı toplu ya da bireysel olarak sözlü ya da yazılı küçük düşürücü demeçte bulundukları gerekçeleriyle yurttan atıldıklarının ifade edildiğini söyledi. 

'PROTESTO KESİLİRSE SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ'
Yurt şartlarını protesto etmenin, yöneticilere karşı hakaret ya da fiili saldırı gibi değerlendirilmesinin anlaşılır olmadığını vurgulayan Gökçe, "KYK Genel Müdürlüğü'ne cezaların kaldırılması için itirazda bulunduktan sonra, öğrencilerden birinin çektiği görüntülerde yurtta kalan herkesin çatal bıçaklarıyla masalara vurarak, kendiliğinden gelişen bir protesto yaptıkları görülmektedir. Diğer bir görüntüde ise yurt müdürlüğü çalışanının, protestoyu hemen keserlerse sorunları çözeceklerine dair söz verdiği de görülmektedir" diye konuştu. 

KYK Genel Müdürlüğü’nün, söz konusu cezaları "uyarı cezasına dönüştürme" yetkisi olduğunu dile getiren Gökçe, ancak yetkililerin bunu kullanmayarak olayın değerlendirmesini yereldeki yurt müdürünün insafına bıraktıklarını dile getirdi. Öğrencilerin yurttaki yaşam koşullarının düzeltilmesine ilişkin protestolarının, yurt idarecileri tarafından devlete karşı isyan olarak algılandığı öne sürülüyor. 

İNSAN HAKLARINA AYKIRI
Yurttan haksız bir şekilde atılan 8 öğrencinin, yurt öğrencilerine imzalatılan taahhütnameyle her türlü eleştiri ve yurt şartlarından şikâyet edilmesi durumunda da cezalandırılacaklarına dikkati çeken Avukat Gökçe, bu şikâyetlerin yurt yöneticilerine saldırı niteliği taşıdığına dair insan haklarına aykırı şartlar içerdiğinin altını çizerek, öğrencilere imzalatılan taahhütnamenin, KYK yönetmeliğine de aykırı olduğunu dile getirdi. 

İlgili yönetmeliğin 21'inci maddesinde, gürültü yapmanın uyarı cezası gerektirdiğine dikkati çeken Gökçe, uyarı cezasının da ancak yurtta kalan diğer öğrencileri rahatsız etmesi durumunda verilebileceğini belirterek, “Yurttaki tüm öğrenciler bu protestoya katıldığına göre, herhangi bir şikâyet olmadığı tam aksine tüm öğrencilerin ‘gürültü’ yaptığı görülmektedir" ifadelerini kullandı. 

HAMAM BÖCEĞİNDEN BİSKÜVİYE...
Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesindeki öğrenci yurdunda odaların bakımsız olduğunu ileri süren öğrenciler, odalarda hamam böceklerinin görülmesini, ranzalarda korkuluk bulunmamasını, yemek fiyatlarındaki artışı ve yurda girişlerin saat 24.00'den 23.00'e alınması gibi eksiklikler ve uygulamalara karşı eylem yapmıştı. Yurda dışarıdan su, yiyecek ve içecek girişinin yasaklanması gibi uygulamalar, öğrencilerin bir süredir tepkisini çekiyordu. 13 Kasım 2015 günü saat 19.00 sıralarında bir öğrencinin su şişesiyle yurda girmesinin engellenmesi, bisküvi gibi yiyeceklerinin çöpe atılması ve tüm öğrencilerin girişte bu şekilde aranması üzerine yurtta kalan öğrenciler, yemekhanede kaşık ve çatalları masaya vurarak uygulamaları protesto etmişlerdi.
 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.02.2016 16:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol