banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
05 Mart 2016 Cumartesi 02:04
Haliç Üniversitesi'nde temizlik işçileri, işten atıldı!

Haliç Üniversitesi Sütlüce kampüsünde 02.03.2016 (Perşembe) tarihi sabah saatlerinde temizlik işçileri ödenmeyen maaşlarını talep etmek için oturma eylemi yaptı.

Son iki aydır maaşları ve mesai ücretleri ödenmeyen temizlik işçileri okul yönetiminin bu zamana kadar yaşanılan sorunlara dair bir açıklamada bulunmadıklarını ve maaşlarının ne zaman ödeneceğini bilmedikleri için eylem kararı aldıklarını açıkladılar.

 

Eylem sırasında kampüse gelen okul yöneticileri; Rektör Prof. Dr. Remzi Çetin, İdari ve Mali İşler Direktörü ve İnsan Kaynakları Müdürü biz de aynı durumdayız en kısa zamanda çözeceğiz gibi muallak ifadelerde bulunmanın yanı sıra yaptığınız eylem yasal değil izinsiz toplanma ve gösteride bulunuyorsunuz diyerek işçilerde korku yaratıp çalışmaya devam etmeleri gerektiğini söylediler.

Yapılan açıklamaları yetersiz bulup bir an önce maaşlarının ödenmesini isteyen işçilerin eyleme devam etmesi üzerine okul yönetimi maaşlarının öğlen saatlerinde hesaplarına yatırılacağını söyledi. Sadece ocak ayı maaşının yatırılması üzerine bir grup temizlik işçisi okul yönetimiyle üniversitenin Kağıthane kampüsünde tekrar görüştü. Yapılan görüşme sonrası görüşmeyi yapan 8 temizlik işçisi işten atıldı. Geri kalan işçilerin ise taşerona devredileceği söylendi.

Haliç Üniversitesi'nde yaşanan bu durumun sadece temizlik işçilerinin maaşları ile sınırlı olmadığı aynı zamanda idari personelin, öğretim görevlilerinin, güvenlik elemanlarının da üç aydır maaşlarının düzenli şekilde ödenmediğine dair bilgilere ulaşıldı. Bunun gibi maddi sebeplere ve yönetimle olan çeşitli problemler nedeniyle Psikoloji, Endüstri Mühendisliği, Mimarlık Fakültesi gibi alanlardan birçok akademisyenin istifa ettiği öğrenildi.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 05.03.2016 02:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177