banner200
banner222
26 Ocak 2016 Salı 11:44
Gazeteci örgütlerinden tepki: Refik Tekin gazetecidir
banner188
banner213
banner230

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde görevini yaparken polis tarafından vurulan İMC Kameramanı Refik Tekin hakkında hastanede tedavi görürken gözaltı kararı çıkarıldı ve hastane odasının kapısına polis konuldu.

Duruma tepki gösteren TGC, TGS, ÇGD, DİSK Basın - İş Şırnak Valisi’ne İMC Kameramanı Refik Tekin için başvuruda bulundu. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay ve DİSK Basın İş Sendikası Başkanı Faruk Eren imzasıyla gönderilen mektupta kameraman Refik Tekin’in ödüllü bir gazeteci olduğu belirtilerek hakkındaki gözaltı kararının kaldırılması istendi. Yazılı başvuruda şöyle denildi:
 
“İMC TV Kameramanı Refik Tekin Cizre olaylarını izlerken bacağından vurulmuş ve hastaneye kaldırılmıştır. Ağır bir ameliyat geçiren meslektaşımızın kapısında polis beklemektedir. Hakkında gözaltı kararı çıkarılan Refik Tekin ödüllü bir gazetecidir. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yaparken vurulmuştur.
 
Gazetecilik görevini yaptığı için hakkında gözaltı kararı verilmesi, hastanede tedavi gördüğü odanın kapısında polisin beklemesi Anayasa’ya ve Basın Kanunu’na aykırıdır.
 
Bütün bunları dikkate alarak bizler Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve DİSK Basın-İş Sendikası olarak meslektaşımızın hastanedeki tedavisinin kapısında polis olmaksızın sürdürülmesini ve gözaltı kararının kaldırılmasını önemle rica ederiz.”

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.01.2016 11:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol