banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
13 Mart 2016 Pazar 12:05
Eşini boğarak öldürdü, paçayı kurtarmak için evi ateşe verdi

Uşak'ta bir evde çıkan yangında yatak odasında cesedi bulunan 21 yaşındaki Sebahat Özdemir'in boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı. Olayın şüphelisi olarak polis tarafından gözaltına alınan 25 yaşındaki R.Özdemir'in, bir süredir ayrı yaşadığı eşini boğarak öldürdükten sonra delilleri yok etmek için evde yangın çıkardığını itiraf ettiği belirtildi. Adliyeye sevkedilen R.Özdemir tutuklandı.

'nın haberine göre, geçen 11 Mart'ta saat 22.15 sıralarında dört katlı apartmanın ikinci katından dumanlar çıktığını gören mahalle sakinleri, itfaiyeyi arayıp yardım istedi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, evin yatak odasında, sigaradan çıktığı sanılan yangını söndürdükten sonra yanmış bir kadın cesedi ile karşılaştı. Olay yerinde geniş güvenlik önlemi alan polis, yaptığı inceleme sonrası yanmış cesedi bulunan kadının Sebahat Özdemir olduğunu belirledi. Savcının olay yerinde yaptığı incelemenin ardından Özdemir'in cenazesi önce Uşak Devlet Hastanesi Morgu'na, ardından da kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Olayın ardından çevredeki güvenlik kamerası kayıtlarını incelemeye alan polis, yalnız yaşayan ve rahatsız olduğu için iki gündür işe gitmediği öğrenilen Özdemir'in evinden en son ayrı yaşadığı eşi R.Özdemir'in çıktığını tespit etti. Olaydan bir gün sonra gözaltına alınan R.Özdemir, polisteki ifadesinde suçunu itiraf edip, eşini yorganla boğarak öldürdüğünü, iki gün sonra da evi ateş verdiğini söyledi.

R.Özdemir, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklandı.
 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 13.03.2016 12:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177