banner200
banner235
11 Şubat 2016 Perşembe 13:05
Ertuğrul Özkök: AA'ya haberi asker yazdırıyor
banner188
banner213
banner230

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, Anadolu Ajansı'nın Cizre'de yaşananlara ilişkin haberlerini askerlerin yazdırdığını ileri sürdü.

'nın "Cizre'de vuruldu" haberindeki ifadelere dikkat çeken Özkök, "Haberi asker yazdırmış. Çünkü bölgedeki iletişimi artık tamamen asker yapıyor. Anadolu Ajansı, kelimesine dokunmadan servise koymuş. Yani, askerin tak dediğini, şak diye yerine getirmiş" dedi.

Özkök, haberin Hürriyet'te yayınlanmasını da, "Hürriyet yazıişlerindeki arkadaşlar da, haklı olarak kelimesine dokunmadan “” kaynağı ile aynen koymuşlar. Çünkü, bu haberi düzeltmeye kalksalar, neresini nasıl düzeltecekler. Haberi koymasalar, “Vaayyy... PKK’nın Cizre sorumlusu öldürülüyor, Hürriyet görmezden geliyor” diye yaygara başlayacak" diye savundu.

'BU HABERİ ASKER YAZDIRMIŞ'

Ertuğrul Özkök'ün "Sizce bu haberi kim yazdır" başlıklı köşesinde ilgili bölüm şu şekilde: 

"Dün Hürriyet'in 18'inci sayfasındaki "Cizre'de vuruldu" başlıklı haberin daha ilk cümlesini okurken dedim ki: “Ben bu haberi, bu dili bir yerden tanıyorum.” Allah aşkına gelin, şu haberi birlikte bir defa daha okuyalım. Siyahla yazdığım kelimelere dikkat. 

“PKK’nın sözde Cizre sorumlusu, ‘Mamo’ kod adlı Mustafa D.’nin, Şırnak Cizre’deki operasyonda etkisiz hale getirilen teröristler arasında olduğu değerlendiriliyor.” 

Hemen arkasından gelen şu cümle: "Teröristlerden temizlenen evde yapılan aramada ölü bulunan ve Mustafa D. olduğu tahmin edilen PKK’lının, çatışmada yaralandıktan sonra Cizre’deki eve taşındığı düşünülüyor.

İyi de kardeşim, somut bir olayda somut sonuçlar varsa, “değerlendiriliyor”, “düşünülüyor” gibi ne idüğü belirsiz fiillerin işi ne... Onu da söyleyeyim. “Değerlendiriliyor” fiili, son yıllarda askerlerin uydurduğu bir kavram. Ne anlama geldiğini kendileri çok iyi bildikleri halde, bizim inanmamızı istedikleri şeyler için kullandıkları muğlak bir ifadedir. Onlar “değerlendiriyor” ve “düşünüyor”. Ben de yorumlayayım."

'HABERİ KOYMASALAR...'

Özkök, yazısında ilgili bölümü "Bu haberi asker yazdırmış. Çünkü bölgedeki iletişimi artık tamamen asker yapıyor. Anadolu Ajansı, kelimesine dokunmadan servise koymuş. Yani, askerin tak dediğini, şak diye yerine getirmiş. Hürriyet yazıişlerindeki arkadaşlar da, haklı olarak kelimesine dokunmadan “” kaynağı ile aynen koymuşlar. Çünkü, bu haberi düzeltmeye kalksalar, neresini nasıl düzeltecekler. Haberi koymasalar, “Vaayyy... PKK’nın Cizre sorumlusu öldürülüyor, Hürriyet görmezden geliyor” diye yaygara başlayacak" şeklinde tamamlıyor.

YA 90'LARDA?

Hürriyet'te 20 yıl Genel Yayın Yönetmenliği yapmış olan Ertuğrul Özkök'ün "tetikçilik" içeren haberciliği farketmesi elbette doğal. 90'larda köy yakmalar, faili meçhuller gerçekleşirken bölge halkını hedef gösteren, "Vay şerefsiz" manşetleriyle anılan Özkök'ün o dönem yaptığı yayıncılık için "Haberleri asker yazdırıyordu" itirafı yapıp yapmayacağı ise merak konusu.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 11.02.2016 13:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol