banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
06 Şubat 2016 Cumartesi 23:05
Erdoğan'ın korumalarının saldırısına uğrayan Ekvadorlu vekil konuştu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ziyaretinin üçüncü durağı olan Ekvador’da yaptığı konuşma sırasında protesto edilmişti. O protestolar sırasında Erdoğan'ın korumaları Ekvadorlu genç milletvekili Diego Vintimilla'nın burnunu kırmıştı.

'Erdoğan'ın korumaları Ekvadorlu milletvekiline saldırdı'

Odatv'nin haberine göre, Vintimilla o anlarda yaşananları tüm detayları ile anlattı.

Erdoğan'ın 4 korumasının olay anında üzerine saldırdığını anlatan Vintimilla, "Ben yaşananları telefonuma kaydediyordum. O anda 4 koruma üstüme atladı" dedi. Vintimilla yaşanan şiddetin bir "egemenlik ihlali" olduğunu belirtirken, sıradan bir diplomatik ziyaretin bu şekilde sonuçlanmasının talihsizlik olduğunu aktardı.

Vintimilla, Ekvador devletinin Türk hükümetinden bir özür beklediğini söyledi.

"TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Genç milletvekili Vintimilla, saldırıların ardından verilen destek mesajlarıyla ilgili de "Her şeyden önce Türk halkının bize yönelik gösterdiği dayanışma ve yardımlaşma için binlerce kez teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Ekvador basınında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın korumalarının yarattığı şiddet ortamının ise birinci gündem maddesi olduğunu aktaran Vintimilla koruma şiddetinin ardından, olayın takipçisi olacağını aktardı.

Erdoğan'ın korumalarının dövdüğü kadın konuştu

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 06.02.2016 23:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177