banner200
banner222
04 Şubat 2016 Perşembe 12:04
Erdoğan, 'Kardeşi kardeşe kırdırıyor' diyen asker yakınından şikayetçi oldu!
banner188
banner213
banner230

Siirt'te geçen yıl yola döşenen patlayıcının infilak ettirilmesiyle hayatını kaybeden asker kuzeni Recep Beycur'un cenazesinde gösterdiği tepkinin ardından hakkında dava açılan Erzurumlu Ömer Bulur'dan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da şikayetçi oldu. Erdoğan'ın avukatı mahkemeye gönderdiği dilekçede davaya katılma talebinde bulundu.

Geçen yıl 19 Ağustos günü Siirt'in Şirvan ile Pervari ilçeleri arasında yola döşenen patlayıcının askeri araç geçişi sırasında infilak ettirilmesi sonucu 8 asker hayatını kaybetti. Ölen askerlerden 22 yaşındaki Jandarma er Recep Beycur için 20 Ağustos günü Erzurum Hava Meydan Komutanlığı'nda tören düzenlendi. 

Beycur'un akrabası olan ve hayvancılıkla uğraşan Ömer Bulur, protokolün önünde "Kardeşi kardeşe kırdırıyor. Genç kardeşimi gönderdim, cesedini alıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı bunu bilsin. Ben bunu bu yaşa getirene kadar ne çektim biliyor mu? Allah'tan hiç mi korkmuyor? Bu genci buraya yatırdı. Kardeşi kardeşe kırdırıyor" diye bağırdı.

TOPLAM 16 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Bunun üzerine Ömer Bulur hakkında soruşturma başlatıldı, ayrıca sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabı incelemeye alındı. Bulur'un, kuzeninin cenazesi sonrası verdiği röportajdaki sözleri iddianamede delil oldu. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Ömer Bulur'un Facebook hesabından yaptığı paylaşımlarda YPG ve PKK'nin propagandasını yaptığı ileri sürüldü. Yine Facebook paylaşımlarından birinde söyledikleriyle halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği öne sürülen iddianamede, Ömür Bulur'un verdiği röportajda "Şimdi artık kimse çocuğunu da askere göndermeyecek, niye göndersin?" sözleri ile halkı askerlikten soğuttuğu iddia edildi. Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan ve 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Ömer Bulur hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, 'halkı askerlikten soğutma' suçundan 9 aydan 3 yıla kadar, iki kez örgüt propagandası yapmaktan 2 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

VE CUMHURBAŞKANI DA ŞİKAYETÇİ OLDU, BİR DAVA DAHA AÇILDI 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şikayeti üzerine Ömer Bulur hakkında 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde de 'hakaret' suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemi ile ayrı bir dava açıldı. 

Asliye Ceza Mahkemesi'nin talebi üzerine 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' dosyası, 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ile birleştirildi. Dün 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Ömer Bulur hasta olduğu için rapor sunarak katılmazken, avukatları hazır bulundu.

ERDOĞAN'IN AVUKATI DAVAYA KATILMA TALEBİNDE BULUNDU

Müşteki olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel mahkemeye gönderdiği dilekçesinde davaya katılma talebinde bulundu. Diğer 3 suçtan savunması alınan Bulur'un Cumhurbaşkanı'na hakaretten ifadesinin alınması için Hınıs Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müdahil olma talebini kabul eden mahkeme duruşmayı Nisan ayına erteledi.

BULUR'UN AVUKATI: ACIYLA SARF EDİLMİŞ SÖZLER

Bulur'un avukatlarından Kıyasettin Kaya, müvekkilinin akrabasını kaybetmenin acısıyla o sözleri sarf ettiğini belirtti. Avukat Kaya, "Müvekkilimin hakaret kastı yok. Öz yeğenini kaybetmenin tesiri ile söylenen sözler. Cinayet dosyalarında bile bu tür serzenişlerde bulunulur. Şimdiye kadar böyle dava açıldığı görülmemiş. 'Kardeşi kardeşe kırdırıyor' demek hakaret değildir" diye konuştu.
 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 04.02.2016 12:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol