banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
19 Mart 2016 Cumartesi 14:44
Ensar Vakfı Başkanı Dilberoğlu: Solcular iftira atıyor

Ensar Vakfı Başkanı ve Türk Hava Yolları (THY) İcra Komitesi Üyesi İsmail Cenk Dilberoğlu, Karaman'da 45 çocuğun vakıfları bünyesinde gönüllü çalışan bir öğretmen tarafından cinsel istismara maruz kalması hakkında konuştu, soruşturmayla ilgilerinin olmadığını belirtti.

Dilberoğlu; "Cumhurbaşkanımızın vakfımıza yakın durması, Emine Hanım’ın kadınlar ile ilgili çalışmalarımıza destek vermesi, Bilal Erdoğan’ın projelerimize katkı sağlaması FETÖ’yü rahatsız etti. Bunlar hükümetle irtibatlı olan sivil toplum kuruluşlarını itibarsızlaştırmak amacıyla bu kampanyayı başlattılar" dedi.

'DİNDAR NESİL PROJEMİZDEN RAHATSIZ OLANLAR İFTİRA ATTI'

Tecavüzcü öğretmenin vakıflarında kısa süreli çalıştığını söyleyen Dilberoğlu, bu nedenle olayla ilgileri olmadığını savundu, Çorum Ensar Vakfı Şube Başkanı olan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Zekai İ.'nin cinsel istismar suçlamasıyla tutuklanmasına ise değinmedi.

"İslam ahlakının bu ülke için bir şans ve kurtuluş olduğuna inanıyoruz" diyen Dilberoğlu, "Sol kesim ‘Dindar Nesil’ projemizden rahatsız olduğu için iftira atarak saldırdı" ifadelerini kullandı.

TECAVÜZCÜ VAKFIN ARKASINDA BÜYÜK ŞİRKETLER: THY, TURKCELL

İsmail Cenk Dilberoğlu 2015 yılı Mart ayında, AKP İstanbul İl Genel Meclisi üyeliğini yürüttüğü dönemde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından THY Yönetim Kurulu Bağımsız Üyeliği'ne atandı. 2015 Aralık ayında ise Dilberoğlu, THY İcra Komitesi Üyeliği koltuğuna oturdu.

Dilberoğlu, AKP'nin kamu payı olan şirketlerdeki çok sayıdaki kadrosundan yalnızca biri.

AKP, SPK aracılığıyla KİT'ler ve kamu payı olan şirketlerinin yönetimine yüksek maaşlarla kendi kadrolarını yerleştirdi, bu çerçevede 2013'te Turkcell Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine de Bezmialem Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Akça'yı atadı.

Ahmet Akça'nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Turkcell de Ensar Vakfı'nın Milli Eğitim Bakanlığı ile yürüttüğü projelere sponsorluk yapıyor.

Çocuk istismarı yuvası Ensar Vakfı'nın sponsoru: Turkcell

Turkcell'in AKP'li yılları: Özgür Kız'dan Ensar Vakfı'na

Komünist Parti'den Ensar Vakfı'nda pankartlı eylem: Tecavüzcü Ensar Vakfı kapatılsın
Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 19.03.2016 14:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177