banner200
banner235
banner225
08 Mart 2016 Salı 12:04
Emine Erdoğan: Kadının sorumlukları hesaba katılmayan eşitlik, eşitsizlik doğurabilir
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kadın erkek eşitliğinin "cinsiyet adaleti" gibi bir değer kriteriyle ele alınması gerektiğini savunarak, "Kadınların özel sorumlulukları hesaba katılmadan sağlanan eşitlik, bazı eşitsizlikler doğurabilir" dedi.

'CİNSİYET ADALETİ'

Borsa İstanbul'da yapılan etkinlikte konuşan Emine Erdoğan, "Cinsiyet adaletinin var olduğu bir dünya, kadın ve erkeğin birbirini tamamlayan özelliklerinin yansıdığı daha dengeli bir hayat vadetmektedir. Bu vesileyle, kadın erkek eşitliğinin, cinsiyet adaleti gibi bir değer kriteriyle ele alınmasının önemi üzerinde durmak isterim. Zira, kadınların özel sorumlulukları hesaba katılmadan sağlanan eşitlik, bazı eşitsizlikler doğurabilir. Söz gelimi, kadınların çocuk sahibi olması ve çocuğun yetiştirilmesinde toplumun benimsediği bazı geleneksel roller, bir takım ayrıcalıklar gerektirir" diye konuştu.

'ERKEKLERİN VERECEĞİ DESTEK'

Erdoğan, konuşmasının devamında, "Nitekim, hükümetin son yıllarda yaptığı düzenlemeler bu anlamda önemlidir. Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürenin, memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi, bunlardan bir tanesidir. Doğuma bağlı yarı zamanlı çalışma imkanı ve babalık izin süresinin artırılması da kadınlarımızın hayatını kolaylaştıracak düzenlemelerdir. Elbette tüm bu uygulamalar, erkeklerin vereceği destek ve yüksek bir farkındalıkla gerçek amacına ulaşabilir. Bu noktada, iş dünyasının liderlerini, kadın gücünü artırma konusunda daha proaktif yaklaşımlara davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

'BAŞÖRTÜLÜ KADINLAR 80 YIL SONRA SEÇİLDİ'

Türkiye'nin 1934’te, dünyada kadınların seçme ve seçilme hakkı kazandığı ilk ülkelerden olduğunu ve bunun Cumhuriyet tarihinin en önemli kazanımlarından biri olduğunu söyleyen Erdoğan, "Nitekim, seçilme hakkının tüm kadınları kapsamaması bir ayrımcılık sorunu doğurmuştur. Mesela, başörtülü kadınlar seçilme hakkına ancak 80 yıl sonra sahip olabilmiştir" dedi.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 08.03.2016 12:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol