banner200
banner222
07 Şubat 2016 Pazar 19:24
Ekvador Devlet Başkanı: Erdoğan'ın korumalarının yaptıkları kabul edilemez
banner188
banner213
banner230

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, Erdoğan’ın korumalarının Ekvadorlu göstericilere müdahalesine karşı “Terbiye yoksunu bir kaç bayan bağırmaya başlıyor. Cumhurbaşkanlığı korumalarının görevi cumhurbaşkanını korumaktır. Ama onlar çıkıp başka bir ülkede gözaltına alıyorlar ve bu kabul edilemez. Dolayısıyla Türk büyükelçi Dışişleri’ne çağrıldı ve resmi protestomuz resmi hem sözlü hem yazılı olarak iletildi" ifadelerini kullandı.

'HAREKETE GEÇMESİ GEREKEN BİZİM GÜVENLİĞİMİZDİR'
Olaylarda hatalar zinciri olduğunu kaydeden Başkan Rafael Correa, Ekvadorlu güvenlik güçlerini de eleştirerek “İlk hata Türk korumaların: Açıkçası yabancı bir ülkede müdahale edemezsin; ancak Cumhurbaşkanı’nı koruyabilirsin. Ama birkaç kişi bağırdığında harekete geçmesi gereken bizim güvenliğimizdir; niye harekete geçmedi? Bana neden harekete geçmediklerini açıklamaları gerekiyor. Hatta bir görüntüde polisin kontrol altına aldığı ve bağırmaya devam eden kadınlardan birine Türk koruma saldırıyor ve Ekvador polisi buna müsaade ediyor. Bu yüzden İçişleri Bakanlığı’ndan rapor istedim. Bu kabul edilemez. Yaşananlar çok ciddi ve biz uygun tepkiyi veriyoruz” diye konuştu.

Suriye konusunda Türkiye'yi desteklemediklerini de ifade eden Devlet Başkanı Correa, “Biz Türkiye’nin Suriye’deki pozisyonuna destek vermiyoruz. Bunu her yerde söyledik. Birkaç ay önce Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’deki pozisyonuna destek vermemiz için beni aradı ama ben ‘Hayır Cumhurbaşkanı biz farklı bilgiye sahibiz.’ dedim. Biz bu konuda çok net tutum sergiledik. Ancak bir ülkenin meşru Cumhurbaşkanı saygıyı hak eder ve burada hata yapıldı” ifadesini kullandı.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 07.02.2016 19:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol