banner200
banner235
banner225
06 Mart 2016 Pazar 11:44
Efkan Ala: Dokunulmazlıklar için Meclis gerekeni yapacak
banner188
banner213
banner230

İçişleri Bakanı Efkan Ala, HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili konuştu.

Ala, temaslarda bulunduğu Erzurum'da bir TV programına konuk oldu. Programa katılan gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ala, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP'yi eleştiren Bakan Ala, "Vatandaşlara gidiyorsunuz. Diyorsunuz ki 'Oy verin. Reyinizi bize kullanın biz de problemlerinizi çözeceğiz.' Siyasetçiye düşen seçimden sonra vatandaşın problemlerini çözmektir. Vatandaşın problemlerini çözme ona problem çıkaranların arkasında dur, sokağını yaşanmaz hale getirenlerin arkasında dur, vatandaşın çocuğunu çukurların arkasında devletin güçlerine silah sıkmaya çağır, onu destekle, ona şemsiye ol sonra da vatandaşı sokağa çağır. Vatandaş demez mi bu nasıl bir anlayış, bu ne biçim bir siyaset. Siyaset bunun neresinde? Yani oy dedin verdik, belediye dedin verdik e problem var çöz. Problemi ağırlaştıracak şekilde vatandaşı sokağa çağırıyorsun. Vatandaş o zaman demez mi 'Beni neden sokağa çağırıyorsun. Ben sana sandıkta oy verdim'" diye konuştu.

DOKUNULMAZLIKLAR
HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde soruya cevap veren Bakan Efkan Ala, "Meclis gereğini yapacaktır" dedi. Bakan Ala, HDP'li vekilleri eleştirerek, "Bu çok açık. Eğer milletvekili milletin yanında duracakken, gidip de teröriste yardım ediyorsa o kadar canımızı şehit eden intihar bombacısının evine taziyeye gidiyorsa bunun izahı yoktur. Millet vekaletini kendi problemlerini çözsün diye verir. Kimse teröristlerle birlik olsun diye vekalet vermez. O yüzden milletin hissiyatı elbette mevcut kararına yansıtacaktır. Onun bir prosedürü var. Hukuksal prosedürü meclise geldiği zaman değerlendirilir. Meclis, milletin hissiyatıyla karar verecektir. 550 vekilin verdiği söz topyekun teröre karşı durmaktır. Hangisi teröre destek vereceğim diyerek oy aldı. Bu insanlık suçudur. Büyük rezalettir. Bunun yanında bir milletvekili olamaz" şeklinde konuştu.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 06.03.2016 11:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol