banner200
banner235
banner225
29 Şubat 2016 Pazartesi 16:04
Demirtaş'tan Sur'a yürüyüş çağrısı
banner188
banner213
banner230

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Sur'da çatışmaların yaşandığı bölgede akrabaları kalan ailelerin Dicle Fırat Kültür Merkezi'ndeki  eylemine katıldı.

CHA'nın haberine göre, çatışmaların yaşandığı bölgeye 200 metre mesafede bulunan merkeze gelen Demirtaş, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ile Selma Irmak'la birlikte basın açıklaması yaptı.

Demirtaş, Diyarbakır Dicle Fırat Kültür Merkezi'nde ailelerin aylardır nöbet tuttuğunu ifade ederek, “Biz de eş başkanlar olarak onlara katılıyoruz. Biz de çözüm nöbeti için buradayız artık. Abluka kalkmalı, artık bu ölümler durmalı. Ne bir güvenlik görevlisinin ne bir sivilin, kadının, çocuğun ne de bir gencin ölümüne artık biz rıza gösteremeyiz” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, “3 aydır şehrin ortasında gözümüzün önünde 24 saat tank topla bir savaş yürütülmesini biz olağan bir durum olarak görmüyoruz. Bu kapsamda bütün halkımız çevre mahalle ve ilçeler, artık Sur'daki ablukanın kalkması için tümden ayakta olmalı. Somut bir planlama ve öneriyle halkımıza şu çağrıyı yapıyoruz; çarşamba günü saat 16.00'da öğlen sonrası herkes bulunduğu yerden Sur'a doğru yürümelidir. Bütün mahallelerden. Bu, demokratik bir haktır. Anayasa'nın halkımıza tanıdığı bir haktır. Tek bir insanın canına malına zarar vermeden, zarar gelmesine müsamaha etmeden demokratik hakkımızı kullanacağız. Benim gözümün önünde bir katliam yapılmasına izin vermeyeceğim demeli ve yürümelidir. Ricamız şudur; ısrarlı ve kararlı olunmalıdır. Abluka kalkmayana kadar geri dönmeyeceğiz demelidir herkes" dedi.

“Yaptığımız görüşmeler, çabalar gerçekten çok büyük bir uğraş verdik ve şu noktaya getirdik. Abluka kalkarsa tümden bitecek. Sur'da çatışma, çatışma potansiyeli doğuran şeyler tümden bitecek, biz bu noktaya getirdik. Ama abluka kalkmıyor.” ifadelerini kullanan Demirtaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu, bir gurur meselesi yapılmamalıdır. Sırf güvenlik penceresinden bakılmamalı. Yarın öbür gün daha sonrası düşünülmeli, toplumun geleceği düşünülmeli. Böyle bakıldığında akıllıca çözüm budur. Tek bir güvenlik gücü de yaşamını yitirmesin. Operasyonlar devam ediyor ve çatışma, savaş içerisinde bir sürü insan yaşamını yitiriyor. Bizim umudumuz çözüm, getirebildiğimiz nokta budur. Bunun ciddiyet ve sağduyuyla değerlendirilmesini bekliyoruz.”

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 29.02.2016 16:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol