banner200
banner235
banner225
07 Mart 2016 Pazartesi 13:44
Demirtaş: Öz yönetimi desteklerse ilk başkan Abdullah Gül olabilir!
banner188
banner213
banner230

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ağabeyi Nurettin Demirtaş, Yeni Özgür Politika gazetesi için kaleme aldığı yazıda, Abdullah Gül'ün demokratik bir çıkış yapması ve demokratik çözümün muhatabı olması halinde, Kürtlerden destek alarak başkanlık sisteminin ilk başkanı olabileceğini yazdı. 

Yazısında AKP’nin, yeni anayasa yapma derdinde olmadığını savunan Demirtaş şunları kaydetti: 

“Erdoğan’ı başkan yapmanın peşindeler. Türkiye demokrasisi öz yönetim direnişlerinin başarısına bağlı hale gelmiştir. AKP faşizmi bu sayede yani demokrasi gücüyle frenlenmeye çalışılmaktadır. Bu durum objektif olarak Abdullah Gül’ün önünü de açıyor.”

DEMİRTAŞ, GÜL EKİBİNDEN DEMOKRATİK ÇIKIŞ BEKLİYOR! 

Erdoğan karşısında farklı bir çıkış arayışında olan Gül ve ekibinin süreç içerisinde demokratik bir çıkış yapıp yapamayacağını sorgulayan Demirtaş şöyle yazdı: 

“Fakat siyasi duruşlarında bir fark görüp görmeyeceğimizin ölçüsü Kürt sorununa yaklaşımda ortaya çıkacaktır. 2010 sonrasında Ortadoğu’da halk direnişleri gelişirken, dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Liderler halkın taleplerini dikkate almadığı zaman, bunu halklar kendileri yaparlar!’ demişti. Kürt halkı şu anda bunu yapıyor. Gül buna ne diyecek? AKP kurucu üyeliğinden çıkarılan Gül, AKP’nin katliamcı politikalarına ne kadar onay veriyor? Bu soruya vereceği yanıt Gül ve ekibinin geleceğini belirleyecektir. Yeni bir siyasi çizgi ve yeni bir parti kuruluşuna öncülük yapacaksa Gül ve ekibi için en önemli fark Kürt halkına ve öz yönetim hakkına yaklaşım konusunda olabilir. Bu farkı ortaya koymadan Gül ve ekibinin Erdoğan karşısında şansı yoktur.”

"GÜL İLK BAŞKAN OLMAK İÇİN KÜRTLERDEN DESTEK ALABİLİR"

Bu durumda başkanlık sistemine geçilse dahi ilk başkanın ‘Kürt düşmanı’ Erdoğan olamayacağını savunan Demirtaş, demokratik çözümün muhatabı olabilecekse Gül’ün ilk başkan olmak için Kürtlerden destek alabileceğini ima etti.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 07.03.2016 13:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol