banner200
banner222
06 Mart 2016 Pazar 13:04
Davutoğlu'ndan 'Tutuklama nasıl olacak' sorusuna yanıt: İlla Meclis içinde olması gerekmiyor
banner188
banner213
banner230

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarıyla ilgili olarak, fezlekelerin bütçe görüşmelerinin ardından TBMM gündemine geleceğini söyledi.

"Hukuki süreç işliyor. Sonrakinde atılacak her adımda özenle davranmamız lazım, Türkiye'nin itibarını zedeleyecek bir görüntüye izin verilmemeli" diyen Davutoğlu, "Tutuklama nasıl olacak?” sorusunu ise "İlla Meclis içinde olması gerekmiyor" sözleriyle yanıtladı.

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160306/1021314235/davutoglu-hdp-doku...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, A Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. HDP milletvekilleri hakkındaki fezlekeleriyle ilgili konuşan Davutoğlu "Benim vicdani kanaatim, bu ilkeler etrafında gerekli adımın atılmasıdır. Bir insan olarak, yani milletvekili olarak taşıdığımız vasıf dışında bir insan olarak da böyle bir caniyi kutsayan bir tavrın Meclis bünyesinde mazur görülmesi söz konusu olmaz" dedi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

''HDP'lilerin fezlekeleri Meclis'e gönderildi, bütçeden sonra görüşülecek. Bugünlerde dokunulmazlık gündemde olduğu için bu fezlekelerin gönderilmesi sanki yeni bir durummuş gibi algılanıyor. Hayır, rutin bir işlemdir, daha önce başka fezlekeler de aynı usule göre gönderilmiştir. Bütün bunları bütçe sonrasında hep beraber değerlendireceğiz ve Meclis'e ulaşmış fezlekelerle ilgili ne yapacağımız hususunu Meclis Başkanımızla da gerekirse diğer parti temsilcileriyle de görüşürüz. Çünkü bütün Meclis'in onurunu temsil eden bir husus. Yani eminim, Cumhuriyet Halk Partisi de MHP de ve geçen gün de vurguladım HDP'nin makul ve vicdan taşıyan milletvekilleri de bu milletvekilinin bir teröristin taziyesine gitmesini kabul etmemiştir.

Öncelikle hepimizin dokunulmazlıkların çerçevesi konusunda anlaşmamız, bir mutabakata varmamız lazım. Ben, bana en aykırı fikirlere dahi sahip olsa her milletvekilinin kürsü dokunulmazlığını sonuna kadar savunmamız gerektiğini düşünüyorum ve savunuyorum da. Ne söylerse söylesin, hangi fikri beyan ederse etsin millet adına, milletin kürsüsünde konuşan kimseye dokunulmaz ama aynı şekilde bir insan olarak ve milletten meşruiyeti almış bir Hükümetin Başbakanı olarak da 29 canımızı almış olan ve bu sadece Ankara olayıyla ilgili değil diğer terör olaylarında teşmil edilebilecek şekilde, bir caniye taziye ziyaretine de dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirmek mümkün değil.

Benim vicdani kanaatim; bu ilkeler etrafında gerekli adımın atılmasıdır. Bir insan olarak, yani milletvekili olarak taşıdığımız vasıf dışında bir insan olarak da böyle bir caniyi kutsayan bir tavrın Meclis bünyesinde mazur görülmesi söz konusu olmaz. Onun için net hukuki süreç işler, bu sadece hukuki bir anlam taşır ama o hukuki süreç işlerken Türkiye'de demokratik hukuk devleti kurallarının itibarını kaybettirecek görüntünün oluşmasına izin verilmez.''

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 06.03.2016 13:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol