banner200
banner222
24 Mart 2016 Perşembe 02:44
Danıştay: 'Eş başkanlık' hukuka aykırıdır
banner188
banner213
banner230

Danıştay 8. Dairesi, Van 3. İdare Mahkemesinin “Eş başkanlık” uygulamasıyla ilgili 20 Mart 2015’te verdiği “yürütmenin durdurulması” kararıyla ilgili Van Büyükşehir Belediyesinin itirazını değerlendirdi.

Danıştay 8. Dairesi, belediyenin itirazını reddederek, mahkemenin kararını onadı.

Danıştay kararında, şu ifadelere yer verildi:

İdare Mahkemesince verilen karar ve dayandığı gerekçe usul ve kanuna uygun olup, bozulmasını gerektiren bir neden bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına karar verilmiştir.

NE OLMUŞTU?
Van Valiliği, 2 yıl önce "Belediye Eşbaşkanları Çalışma Yönetmeliği"nin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Bölge İdare Mahkemesine başvurmuştu.

Valilik başvurusunda, 5393 sayılı yasa gereği “Eş başkanlık sistemi adı altında bir organ ve kadronun bulunmadığı, belediye başkanının belediyenin başı ve tüzel kişiliğinin temsilcisi olduğu, belediyeyi devlet dairelerinde temsil etme görevinin bulunduğu, eş başkanın yapacağı işlemlerin de usulsüz olduğu” gerekçesi gösterilmişti.

Valiliğin talebini değerlendiren Van 3. Bölge İdare Mahkemesi de “Eş başkanlık” uygulamasının hukuka uygun olmadığına karar vermişti.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.03.2016 02:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol