banner200
banner235
banner225
23 Mart 2016 Çarşamba 18:24
Çocuk istismarının araştırılmasını istemeyen AKP'liler 'Sevgi Evleri' kurduk dedi: İşte o evlerde yaşananlar
banner188
banner213
banner230

AKP'liler Çocuk istismarının önlenmesi için araştırma komisyonu kurulmasını reddederken AKP Milletvekili Ayşe Keşir, çocuklar için Sevgi Evleri kurduklarını anlattı.

Kesir, Meclis kürsüsünde şöyle konuştu:

 "Çocuk koruma politikaları kapsamında 2011 yılından itibaren özellikle bütüncül bir çocuk politikası izlenmektedir. Özellikle kurum bakımında çocukların evrensel standartlarda bakılması ve devletin kurum bakım hizmetlerinin evrensel standartlarda yapılmasına yönelik çocuk evleri ve Sevgi Evleri modeline geçilmiştir. Artık 7-8 kişilik Sevgi Evleri devletin, devlet kurumumun içindeki Sevgi Evlerinde çocuklarımız bir ev ortamında yetişmektedir."

Kesir'in anlatmadığı gerçekler ise şöyle:

-Sivas'ta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesindeki 7-12 yaş Sevgi Evleri’nde kalan çocuklar arasında taciz olaylarının olduğu iddia edildi. Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu’nda görevli Sosyal Hizmet Uzmanı E.Ç., yurt müdürlüğüne dilekçe yazarak yurtta kalan erkek çocuklar arasında cinsel istismar bulunduğunu öne sürdü. Bu dilekçe ardından E.Ç. huzurevine tayin edildi. ()

-Antalya’da korunmaya muhtaç çocukların ilgisizlik nedeniyle fuhuşa sürüklendiği, madde bağımlısı olmayan çocukların madde bağımlılarına yönelik ünitelerde tutulduğu, sevgi evlerinde kalan kız çocuklarının kurumdaki bazı görevliler tarafından cinsel tacize uğradığına yönelik korkunç iddialar gündeme bomba gibi düştü. (Hürriyet)

-Adana’da, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı ’Sevgi Evleri Yetiştirme Yurdu’nda kalan 15 yaşlarındaki E.M.M. ile Ç.B., bahçede sigara içerken kendilerini yakalayan müdür tarafından süpürge sapı ile dövüldüklerini söyledi. 
E.M.M., şunları kaydetti:
 
"Arka bahçede sigara içerken, kurumda kalan arkadaşım Ç.B. ile sohbet ediyorduk. Kurum Müdürümüz Haydar T. yanımıza gelerek ’sigarayı söndür’ dedi ve Ç.B.’ye tekme atıp ardından bana döndü ve sağ ayağıma üç defa aynı yere tekme attı ve bağırdı. Sonra yerdeki süpürge sapını alarak arkadaşım Ç.B.’nin beline vurdu. Sırf bu yüzden evimiz gibi benimsemiyoruz burayı. Kurum müdürümüzün bize sergilediği bu davranışları hak etmiyoruz. Bu sadece bana yapılan bir davranış değil, benzer olaylar yaşayan diğer arkadaşlarım korktukları için kimseye bir şey diyemiyor. Biz bu konudan çok rahatsızız." (CHA)

-Maddi imkansızlıklardan dolayı 3 yaşındaki oğlunu yetiştirme yurduna teslim etmek zorunda kalan 25 yaşındaki Ö.K. isimli kadın, oğlunun, kaldığı Aydın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sevgi Evi’nde darp edildiğini iddiasıyla önce karakola gitti, daha sonra da savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

 

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 23.03.2016 18:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol