banner200
banner222
08 Şubat 2016 Pazartesi 15:24
CHP'li Tanrıkulu'ndan önemli Cizre iddiası
banner188
banner213
banner230

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cizre’de yaşananlara ilişkin, “Bölgeden gelen haberler, söz konusu operasyon sırasında herhangi bir çatışma olmadığı yönündedir. Dolayısıyla yaşananın toplu infaz olduğu şüphesi söz konusudur. Olayın bu boyutunun derhal araştırılması ve kamuoyuna sağlıklı bilginin sunulması, bölgenin bağımsız gözlemci ve basına açılması gerekmektedir” dedi.

Tanrıkulu yaptığı açıklamada, “6 Ağustos 2015’ten itibaren kanunsuz bir biçimde tedavüle sokulan sokağa çıkma yasaklarının yarattığı ağır insan hakları ihlal bilançosu gün gibi ortadayken, AKP hükümetinin çözümden söz etmesi politikasızlıktan öte pişkinliktir” dedi.

Her gün bölgeden ölüm haberleri gelmeye devam ettiğini ifade eden Tanrıkulu, şöyle dedi:

“7 Şubat akşamı Cizre’de, TRT’nin iddiasına göre 60, valiliğin 8 Şubat’ta yaptığı açıklamaya göreyse 10 kişi daha öldürülmüştür. Bölgeden gelen haberler, söz konusu operasyon sırasında herhangi bir çatışma olmadığı yönündedir. Dolayısıyla yaşananın toplu infaz olduğu şüphesi söz konusudur. Olayın bu boyutunun derhal araştırılması ve kamuoyuna sağlıklı bilginin sunulması, bölgenin bağımsız gözlemci ve basına açılması gerekmektedir. İnsan hakları örgütlerinin yayınladıkları çeşitli veri ve raporlar, AKP’nin bölgede nasıl bir insani yıkım yarattığını ortaya koymaktadır.” 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 08.02.2016 15:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol