banner200
banner235
banner225
04 Mart 2016 Cuma 01:24
CHP'den zorunlu askerliğe ilişkin yeni teklif: Süre kısalsın, kadınlara da gönüllü askerlik...
banner188
banner213
banner230

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, çeşitli askerlik sistemlerini tek bir uygulama halinde birleştirecek, kamu vicdanında adaleti sağlayacak, TSK'nın görev ve uzmanlaşma ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir askerlik sisteminin uygulanmasına yönelik çalışma yapılmasına ve bu konunun tekrar Milli Savunma Komisyonunda değerlendirilmesine karar verildiğini söyledi. Çiçek şöyle devam etti:

 “CHP; zorunlu askerlik adı verilen vatan hizmetinin kamu vicdanında kabul gören eşit ve adil bir sistem dahilinde yaz tatillerinde yapılmasını öngörmektedir. Tek tip askerlik sistemi içinde, bütün yükümlülere seferberlik halinde vatan savunmasında gerekli olan 10 hafta temel askerlik ve ihtisas eğitimi verilmesi esastır. Bu eğitimlerden sonra gönüllü olarak göreve devam etmek isteyen Mehmetçiklere her ay en az asgari ücret seviyesinde maaş ödenecektir. Yani bugün verilen aylık 75 TL'lik harçlık yerine asgari bin 300 TL aylık ödeme yapılacaktır. Göreve devam eden askerlerin sigorta primleri dahil her türlü gideri devlet tarafından karşılanacaktır. Özel ihtiyaçları gereği eğitimini tamamlayan ve askerliğe devam etmek istemeyen Mehmetçiklerden en az asgari ücret seviyesinde aylık ödeme yapmasını öngören tek tip askerlik sistemin daha adil olacağı ve TSK'nın uzmanlaşma hedefine hizmet edeceği ortaya çıkmıştır.

Geçerli vicdani nedenlerle silahlı askerlik yapmak istemeyenlere 10 haftalık silahsız temel askerlik eğitiminden sonra sivil kamu hizmeti yapma seçeneği verilecektir. Vatan borcunu tamamlayan ve 12 aylık askerlik hizmeti sonrasında göreve devam etmek isteyen Mehmetçiklere ise asgari ücretin en az iki katı tutarında, yani 2 bin 600 TL aylık ödenmesi uzmanlaşmış ordu için önemli bir kaynak ve adım olacaktır. 

Çiçek, kadınlara da gönüllü askerlik yapma hakkı verilmesini istediklerini söyledi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.03.2016 01:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol