banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
21 Mart 2016 Pazartesi 15:25
CHP Karaman İl Başkanı kentteki tecavüz olayıyla ilgili konuştu: İlgilenmeye hiç vaktim olmadı!

Karaman'da vakıf ve dernek evlerinde "gönüllü kurs" verdiği ilkokul ve ortaokul öğrencilerine cinsel istismarda bulunan sınıf öğretmeni 54 yaşındaki Muammer B.'yle ilgili davada yayın yasağı sürerken, Karaman'ın avukat olan CHP İl Başkanı İsmail Atakan Ünver, gazetecilerin konuyla ilgili sorularına "Bakmaya vaktim olmadı" yanıtı verdi. 

Gazeteport'ta yayınlanan habere göre, tüm Türkiye'de infial uyandıran ve Ensar Vakfı'yla da irrtibatlandırılan istismar olayı CHP Karaman İl Başkanı'nın hiç ilgisini çekmemiş. CHP İl Başkanı Ünver, konuya dair sorulara da "Bakmaya hiç vaktim olmadı" yanıtını verdi. 

KAİMDER 'İlgimiz yok' dediği öğretmeni çocuklarla sahneye çıkarmış

İŞTE CHP İL BAŞKANI'NIN YANITLARI

Gazeteport muhabiri ile CHP Karaman İl Başkanı İsmail Atakan Ünver arasında geçen diyalog şöyle: 

- Atakan Bey Karaman’daki olayla ilgili bir bilginiz var mı?

- Dava açıldı diye biliyoruz. Başka bir bilgim yok.

- Siz aynı zamanda avukatsınız. o iddianameye bakabildiniz mi?

- Hayır bakmadım.

- Neden bakamadınız avukatsınız aynı zamanda bir engelleme ya da baskı mı var?

- Vaktim olmadı.

- Bu kadar önemli bir olay için vakit ayırmamanıza şaşırdım.

- Bana işimi öğretmeyin. Neyle ilgileneceğime ben karar veririm.

- Atakan Bey ben sizi CHP İl Başkanı olarak aradım. Doğal olarak bu konuda tabi ki muhatap olacaksınız.

- Bana işimi ve siyaset öğretmeyin.

- Size ne siyaset ne de işinizi öğretiyorum. CHP il başkanına soru soruyorum.

Bu diyaloglardan sonra telefon kapandı.

10 çocuğa cinsel istismarda bulunan öğretmene istenen ceza açıklandı

Ensar Vakfı'na siper oldular: Savcılık, bürokrasi, AKP'liler, Ahmet Hakan...
Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 21.03.2016 15:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177