banner200
banner235
banner225
27 Şubat 2016 Cumartesi 12:23
Cerattepe'de madene hayır diyen hakimler Samsun ve Konya'ya gönderilmiş!
banner188
banner213
banner230

Artvin Cerattepe'de maden işletmek isteyen ve AKP ile Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla tanınan Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding’e verilen ilk olumlu ÇED raporunu iptal eden 3 hâkimin, başka kentlere gönderildiği ortaya çıktı.

NE OLMUŞTU? 

Cumhuriyet'ten Yusuf Özkan'ın haberine göre, Rize İdare Mahkemesi, 2014’te Cengiz Holding’e ait Eti Bakır şirketine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen olumlu ÇED raporunu iptal etmişti. Kararda, projenin yerinin hatalı olduğu vurgulanmış, yörede hiçbir şekilde madencilik faaliyetinde bulunulamayacağının altı çizilmişti. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanşığı, geçen haziranda şirkete ikinci kez ÇED onayı verdi. Yeşil Artvin Derneği’nin bu ÇED onayıyla ilgili yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı dava sürüyor. 14 Mart’ta Cerrattepe’te keşif yapılacak.

2014’teki ÇED raporu iptal kararının ardından Rize İdare Mahkemesi heyetinin büyük oranda değiştirildiği ortaya çıktı. HSYK’nin 2015 ana kararnamesi kapsamında yapılan değişiklikle, Mahkeme Başkanı Altar Gökçimen, Samsun İdare Mahkemesi üyeliğine atandı. Rize İdare Mahkemesi üyesi Ersin Öğütalan da, Konya Vergi Mahkemesi’ne üye olarak gönderildi. Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki heyet, şimdi yeni atanan Rize İdare Mahkemesi’nden çıkacak olumlu kararı bekliyor.

CERATTEPE'DE BUGÜN EYLEM VAR ANCAK 10 KİŞİYE İZİN VERİLDİ!

Cengiz Holding’in maden arama çalışmalarına karşın halkın 9 günlük direnişinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, Artvin’deki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle geçen çarşamba günü yaptığı görüşmede hukuku süreç bitene kadar çalışmaların durdurulacağı sözü vermiş ancak görüşme sürerken firmaya yer tahsisi yapıldığı dün ortaya çıkmıştı. Güvenlik güçleri Cerattepe yolunu kapatırken, iş makinelerinin çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Yeşil Artvin Derneği, bugün Cerattepe’de eylem yapmak için Artvin Valiliği’ne başvurdu. Öte yandan yine bugün heyetten sadece 10 kişinin Cerattepe’ye girişine izin verildiği öğrenildi. 

Artvin dün gece yine ayaktaydı: Maden şirketi ve kolluk güçleri çekilsin

DİRENİŞ SÜRECEK

Yaşanan gelişmelere tepki gösteren Artvinliler, “Başbakan’ın sözü dinlenmiyor mu? Sayın Başbakan acaba neresi için söz verdi? Acaba Somali’deki çalışmalar için mi idi bu söz. Biz nereye, hangi ülkenin yurttaşıyız” diyerek tepkilerini dile getirdi. Artvinliler, bölgede maden istemediklerini bir kez daha vurgulayarak hukuk mücadelelelerini sürdüreceklerini dile getirdi. Yeşil Artvin Derneği Genel Sekreteri Avukat Bedrettin Kalın şunları söyledi: “Cerattepe’de maden çalışmaları konusunda geri adım atmayacak ve bu yönde hiçbir şekilde hiç kimseyle pazarlık yapmayacak. Tek talebimiz var, maden şirketinin çalışmalarına son vererek iş makineleriyle birlikte geri çekilmesi ve ayrıca bunun için Artvin’e sevk edilmiş güvenlik kuvvetlerinin de geri çekilmesidir. Maden şirketi Artvin’den çıkıncaya kadar direnişimiz devam edecek.”


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.02.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol