banner200
banner235
banner225
24 Şubat 2016 Çarşamba 15:24
Cerattepe direnişi AKP'ye geri adım attırdı
banner188
banner213
banner230

Artvin halkının Cerattepe direnişi, AKP hükümetine geri adım attırdı. Çankaya Köşkü'ndeki görüşmeden, hukuki süreç tamamlanana kadar maden şirketinin faaliyetinin durdurulması kararı çıktı. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Artvin Cerattepe'deki altın madenine karşı direnen ve yaşam alanlarını korumaya çalışan heyeti, bugün Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Maden şirketinden yana tavrıyla dikkat çeken ve dün "Geri adım atmayız" diyen Orman Bakanı Eroğlu da görüşmeye katıldı.

Heyette Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve Genel Sekreter Bedrettin Kalın, AKP'li Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  AKP ve CHP Milletvekilleri, AKP, CHP ve MHP İl Başkanları, Artvin Ticaret Odası Başkanı, Memur-Sen İl Başkanı, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden akademisyenler yer aldı. Toplantıda AKP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Danışmanı Hayati Yazıcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu da hazır bulundu. 

Görüşmeye ilişkin önemli bir bilgi Artvin Belediyesi'ne ait Facebook hesabı üzerinde paylaşıldı. Mesajda şu cümleye yer verildi: "Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’ndan Artvin halkına sevindirici haber. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu Maden Şirketinin Artvin Cerattepe'deki çalışmalarını Hukuki Süreç bitene kadar durdu."

OYALAMA TAKTİĞİ Mİ? 

Rize İdare Mahkemesi'nin, yörede madencilik faaliyetinde bulunulmaması gerektiğine ilişkin 2014 tarihli kararı halen yürürlükte ve geçerliyken, "hukuki süreç tamamlanıncaya kadar faaliyet durdurulacak" şeklindeki kararın, yöre halkını oylama ve süreci zamana yayma taktiği olduğu yorumları yapıldı. 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.02.2016 15:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol