banner200
banner235
banner225
12 Mart 2016 Cumartesi 11:05
Cengiz Holding'in borcunu silen Maliye ÇYDD'den 4 milyon lira 'bağış vergisi' istedi!
banner188
banner213
banner230

Son olarak Cerattepe’ye göz diken, 17/25 Aralık tapelerinde adı geçen Mehmet Cengiz’in 422 milyon liralık vergi borcunu silen Maliye, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden (ÇYDD) 4 milyon liralık “bağış vergisi” istiyor. 

Cumhuriyet'ten Hakan Dirik'in haberine göre, kendilerine türlü zorluklar çıkarılırken yandaş dernek ve vakıfların ihya edildiğini dile getiren ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, “Yandaş dönemin işleyişi, dernek ve vakıflara da yansıyor. Bizim gibi dernekler, kadın kuruluşları, bir kuruş destek almazken, TÜRGEV, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti gibi kuruluşlara devletin desteği yağıyor. Bu sistem, yandaşlara çalışıyor” dedi.

Prof. Dr. Çelikel, Cengiz Holding ve diğer şirketlere gösterilen “anlayışın” kendilerine gösterilmediğini, aslında olmayan bir vergi borcunda dahi uzlaşamadıkları için adaleti mahkemelerde aradıklarını söyledi.

"ÇYDD'YE 4 MİLYON VERGİ BORCU ÇIKARILDI"

Çelikel, ÇYDD’ye yönelik vergi kıskacındaki hukuki süreçle ilgili şu bilgileri verdi: “Genel merkez ve şubelerimiz olarak cezasıyla beraber yaklaşık 4 milyon vergi borcu çıkarıldı. Biz bağışların ticari faaliyet olamayacağını belirterek yargıya başvurduk. Her biri için ayrı ayrı. Toplam 16 dosya oldu. Bu davalar, teker teker bizim lehimize sonuçlanıyor. Birkaç tanesi henüz gelmedi. Ülkede hukukun durumu da malum. Ancak bizim de durumumuz çok net.”

Maliye, camilere gönderilen çelenklerle yapılan bağışların yanı sıra “mail order” ve “pos makinesi” ile yapılan bağışları “ticari faaliyet” kapsamında değerlendirdi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, genel merkez ve şubelere yapılan bağışlara ayrı ayrı çıkarılan vergi borçlarına karşı hukuk yoluyla mücadele yöntemini seçti.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 12.03.2016 11:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol