banner200
20 Şubat 2016 Cumartesi 00:43
Çatalağzı Termik Santrali'nde çalışan 138 işçi eyleme başladı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca özelleştirilerek Aralık 2014’de Bereket Grubu'na ait Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye devredilen ÇATES'te çalışan 138 taşeron işçi, kadrolu olarak çalışmak ve ücretlerinde iyileştirme yapılmadığı için akşam saatlerinde eylem başlattı. İşçiler, santral önünde ateş yakarak taleplerinin yerine getirilmesi için beklemeye başladı. Geçen yıl yaptıkları eylem sonrası ücretlerindeki artışı sağlayan işçiler, diğer talepleri olan kadro ve çalışma şartlarındaki iyileştirmeler hakkında verilen sözlerin tutulmadığını söylediler.

Santralde taşeron işçi olarak çalışan Cumayanı Mahallesi Muhtarı İbrahim Cinoğlu, yıllardır santralde emek veren işçiler olarak biran önce kadroya alınmak istediklerini söyledi. Çoğu arkadaşının evine haciz geldiğini, borçlarını ödeyemez durumda olduğunu ifade eden Cinoğlu, şöyle dedi:

Biz burada yaşayan burada çalışan insanlar olarak hak ettiğimizi almak istiyoruz. Son 3 aydır maaşlarımızı alamadık. Bu ay verilen maaşları da alamadık. Yaşadığımız yörede bulunan santralin kadrosuna girmek istiyoruz. Artık taşerondan sıkıldık, boğulduk. Önümüzdeki süreçte taşeronla devam edemeyiz. Tüm haklarımız elimizden alınıyor. Tazminatlarımızı alamıyoruz, yıllık izinlerimize çıkamıyoruz. Kamuda çalışan işçilerin hakları veriliyor. Aynı haklara bizde sahip olmak istiyoruz


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 20.02.2016 00:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol