banner200
banner235
banner225
27 Ocak 2016 Çarşamba 16:05
Bundan böyle 'istanbul' ya da 'ist' internette alan uzantısı olacak
banner188
banner213
banner230

"istanbul" ve "ist" internet alan uzantısı oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) arasında yapılan anlaşma ile "istanbul" ve kısa kodu "ist" bundan böyle com, net, org, gov gibi internet uzantısı oldu.

Bundan sonra ibb.gov.tr adresine ibb.istanbul ya da ibb.ist yazılarak ulaşılabilecek. 

ST 16.00 İTİBARİYLE BAŞLIYOR

Tanıtım töreninde kağıda yazdığı konuşmayı Türkçe olarak okuyan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) Başkan Yardımcısı David Olive, "Bu İstanbul için küresel ekonomide yer alma fırsatı, bugün saat 16.00 itibariyle başlıyor. Yakında herkes İstanbul'u bilecek. Benim Türkçem bu kadar"dedi.

"İNTERNET İSTANBUL'DAN BAŞLAYACAK"

 

Artık Türkiye'de ve bütün dünyada "istanbul" ve "ist" uzantılarının kullanılabileceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise "İstanbullular bunun gururunu yaşayacaklar. Gelecek kuşaklara da bir armağan olduğunu belirtmek isterim. Bu adım, ne kadar inovatif düşündüğümüzü göstermektedir. Bundan da gurur duyuyorum. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. İnternet İstanbul'dan başlayacak. Burada metro yaparsınız kentli kullanır, yaptığımız bu marka bütün dünyada kullanılacak bir marka" diye konuştu. 

BELLİ BİR TAKVİM İÇİNDE HERKES ALABİLECEK

"İstanbul" ve "ist" internet alan uzantılarını kullanmak isteyen markalar için ilk olarak tescilli dünya markalarının başvuruları alınacağını söyleyen Topbaş, "Mart sonrası kamu kurumlarına açıyoruz. Kamu kurumları, dernek ve vakıflar girebilecek. Ardından 10 Mayıs'tan sonra bireysel başvurular alınacak. Bunu medya anonim şirketimiz yürütecek. Onun için de önemli bir gelir kaynağı olacak" dedi. Topbaş ilerleyen zamanlarda da bireysel başvuruları alacaklarını sözlerine ekledi. 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.01.2016 16:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol