banner200
banner222
29 Şubat 2016 Pazartesi 11:44
Bu yıl sıcaklık rekorları kırılacak
banner188
banner213
banner230

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, bu yıl 60 yıllık sıcaklık rekorlarının kırıldığını belirtti. 

Şen, muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl sıcaklıkların mevsim  normallerinin 12-13 derece üzerinde seyrettiğini vurguladı.

Bu yıl şubat ayında 60 yıllık sıcaklık rekorunun kırıldığına dikkati  çeken Şen, ''Daha önce İstanbul'da şubat ayına ait rekor, 23,2 dereceydi, bu sene  24 derece ile rekor kırıldı. Şubat ayında mevsim normallerinin 12-13 derece üzerinde seyretti. Bu senenin rekorlar yılı olacağını düşünüyorum'' dedi.

Yaz aylarının çok sıcak geçeceğini tahmin ettiklerini aktaran Şen, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bu yıl son 80 yılın en sıcak yılı olması bekleniyor. İstanbul'da sıcaklık rekorları kırılacak gibi. 2000 yılında rekor 41,2 dereceydi. Haziran,  temmuz ve ağustos aylarında sıcaklıkların rekor seviyelere ulaşacağını ön  görüyoruz. Ölçülen sıcaklık 42, 43 derece, hissedilen sıcaklık ise 50 dereceye  yaklaşacak. Sıcaklık artışlarında El Nino'nun etkisi çok fazla. Artık küresel  ısınmada var. İkisi yan yana geldiği zaman bu seneki durum onu gösteriyor.  Sıcaklıklar her gün değil ama 40 derecenin üzerinde olacak. Genellikle Sivas’tan İç Anadolu ve batı bölgelerinde bu sıcaklıklar etkili olacak.''

Yazın aşırı sıcakların doğal afete dönüşebileceğine işaret eden Şen, 2003 yılında Fransa'da aşırı sıcaklardan 35 kişinin öldüğünü hatırlattı. Şen, hava sıcaklıklarının hafta sonunda kademeli olarak düşeceğini belirtti.  Batıda artık kar yağışı beklemediklerini ifade eden Şen,''Önümüzdeki hafta sonu bir soğuma olacak. Ama batıda kar yapacağını tahmin etmiyorum. Batı'da kar artık beklemeyin. Doğu'da kar devam eder'' dedi.
 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 29.02.2016 11:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol