banner200
banner235
banner225
26 Ocak 2016 Salı 22:43
Bu orkideler keşfedilmeden yok olacak
banner188
banner213
banner230

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde bulunan ülkenin en nitelikli ardıç ormanlarının bulunduğu bölgede verilen mermer ocağı ruhsatı için Orman Genel Müdürlüğü tarafından da onay çıktı.

100 hektarlık alanda verilen mermer ocağı izniyle ilgili Ağustos 2015’te başlatılan ÇED sürecinde konuyu gündeme getiren haberimizin ardından alanda yeniden inceleme yapan Isparta Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, konuyla ilgili hazırladıkları tutanakta, bölgede mermer ocağı açılmasının sosyal bir sorun yaratmayacağını kaydettiler. Ardıç ağaçlarıyla kaplı ormanın vahşi madencilikle yok edilmesinde bir sakınca yetkililer, hazırladıkları arazi inceleme tutanağında, “Müdürlüğümüze bu saha ile ilgili olarak bugüne kadar sosyal problemle ilgili herhangi bir şikâyet dilekçesi ulaşmamıştır” ifadelerine yer verilmesi dikkat çekti. 

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ‘SOSYAL PROBLEM YOK’ RAPORU YAZDI!
Yeniköy yakınlarında bulunan çoğu asırlık ağaçlardan oluşan ardıç ormanında verilen madencilik izni ile yılda 100 bin metreküp mermer çıkartılması planlanıyor. Ancak ilgili kurumların tamamının olumlu görüş verdiği vahşi madenciliğe, “sosyal problem yaratmayacağı” gerekçesiyle ormanların emanet edildiği kurumdan da izin çıkması tepkilere neden oldu. 

Yeniköy Muhtarı Mustafa Daşdöner, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü’ne yazdığı dilekçede, madencilik izni verilen sahanın yöre halkı için oldukça önemli bir üretim merkezi olan Zengi yaylası ve köy yerleşimine 300-400 metre mesafede olduğunu belirterek, bu bölgede mermer ocağının açılması durumunda köyün, ardıç ağaçlarının ve yakınlarda bulunan Adada antik kentinin olumsuz etkileneceğini bildirdi. Köy halkının mermer ocağı açılmasını olumlu bulmadığını kaydeden Muhtar Daşdöner, mağduriyet yaratacağını belirttiği girişime izin verilmemesini talep etti. 

AYNI BÖLGEDE BİR RUHSAT DAHA VERİLDİ, YÖRE HALKI TEPKİLİ
Yeniköy’deki ardıç ormanıyla ilgili endişeler sürerken aynı bölgede bulunan Hacıahmetler köyündeki bir başka ormanlık alana daha mermer ocağı izni verilmesi yöre halkının tepkilerinin yükselmesine neden oldu. Deveöldüğügedik Mevkii olarak anılan ormanlık arazide 97.78 hektar alanda verilen mermer ocağı izninin iptalini isteyen Hacıahmetler köylüleri, imza kampanyası ve toplantılar yaparak seslerini duyurmaya çalışıyor. Köylülerin verdiği bilgiye göre özel bir şirkete mermer ocağı izni verilen alanda, ardıç, meşe, ladin, sedir gibi ağaç türlerinin yanı şıra orkide, ardıç kuşu, kaya sansarı, keklik, kurt, kızıl tilki ve yılkı atları yaşıyor. 

YÖRE HALKI KEŞFEDİLMEMİŞ ORKİDE TÜRÜNÜ GÖRÜNTÜLEDİ
Bölgede mermer ocağı açılacağının duyulması üzerine arazide çektiği orkide fotoğraflarını bizimle paylaşan yöre halkından Adem Çevikbaş, “Bu orkideleri geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Yeniköy ile Tota bölgesi arasındaki yolun hemen kenarında gördüm. Motosikletimle giderken dikkatimi çeken bu orkide türünü daha önce hiç görmemiştim o bölgede. Fotoğrafını çekip saklamak istedim. O bölgeye mermer ocağı izni verildiğini öğrenince çok üzüldüm” diye konuştu. 

Bölgenin doğasının son yıllarda büyük bir yıkım tehdidi altında olduğunu dile getiren Adem Çevikbaş’ın fotoğrafladığı görkemli orkide türünün araştırılması gerektiğini belirten uzmanlar, fotoğraf üzerinden yapılan gözlemlere göre türün Kırım Orkidesi olabileceğini ancak türün tespiti için sahada ve bitki üzerinde ayrıntılı çalışma yapmak gerektiğini vurguluyorlar. 

Zengin biyolojik çeşitliliği ile dikkati çeken bölgenin önemli bölümünün ‘Yaban Hayatını Koruma Sahası’ olarak korumaya alınması için girişim başlatılmıştı. Ancak Orman ve Su İşleri Bakanlığı alanın koruma altına alınması önerisini geri çevirdiği öğrenildi. Sütçüler ilçesi sınırlarında Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) tarafından verilen mermer ve taş ocağı ruhsatı sayısının 150 civarında olduğu belirtiliyor. 

HALK, HUKUKİ MÜCADELE BAŞLATIYOR
Konuyla ilgili MİGEM’e başvuran yöre halkına verilen resmi yanıtta, faaliyette olanların dışında, Çandır, Gümü, Sipahiler, Belence, Yeniköy ve Yeşilyurt gibi köylerde 112 maden ruhsatı verildiği ortaya çıktı. Ruhsat sahalarının yaklaşık 100’er hektardan oluştuğunu kaydeden yöre halkı, bu rakamın ilçe için görülmemiş bir yıkım yaratacağı gerekçesiyle bölgedeki vahşi madenciliğe karşı kapsamlı bir hukuki mücadele başlatma kararı aldı.
 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.01.2016 22:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol