banner200
banner222
14 Mart 2016 Pazartesi 11:24
Borsa İstanbul'dan 'herif' açıklaması
banner188
banner213
banner230

11 Mart'tan buyana basında yer alan çeşitli haberlerde, piyasa oyuncuları tarafından "herif" olarak adlandırılan bir yatırımcının bazen bir günde 450 milyon dolarla piyasa ortalamasının iki katı kadar işlem yaptığı ve Borsa İstanbul'a yön verdiği ileri sürülmüştü. 

Haberler sonrasında herkes ‘Herif’in peşine düştü. Her ne kadar Herif’in robot, Londra merkezli bir fon olduğu iddiaları basında yer alsa da piyasadaki yaygın kanı bunların hiç birinin tam anlamıyla doğru olmadığı ya da eksik olduğu yönünde.

Konuyla ilgili Borsa İstanbul'dan açıklama geldi. Basında yeralan haberlerin rutin olarak incelendiği belirtilen açıklamada, şüpheli haller ortaya çıktığında durumun Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) iletildiği bilgisi verildi. 

Açıklamada şöyle denildi: 

"Dün bazı basın organlarında, Borsamızda gerçekleşen işlemlerle ilgili olarak muhtelif haberler yayınlanmıştır. Bunlara ilişkin olarak, Borsamız piyasalarında işlem gören paylarda gerçekleşen her türlü fiyat ve miktar hareketlerinin, Borsamızda kurulu olan ve belirli kriterlere göre çalışan gözetim sisteminin yanı sıra, bu paylar hakkında Borsamıza ulaşan ihbar ve şikayet başvuruları ile yazılı ve görsel basında yer alan haberlerin de dikkate alınması ve değerlendirilmesi suretiyle rutin olarak izlenerek ve incelenerek, şüpheli hallere rastlanıldığı durumlarda yetkili mercii olan Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) iletilmektedir."


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 14.03.2016 11:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol