banner200
banner222
23 Mart 2016 Çarşamba 15:24
BM'den önemli açıklama: AB-Türkiye anlaşmasının tarafı değiliz
banner188
banner213
banner230

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında varılan "mülteci mutabakatı"nın uygulamasına ilişkin soru işaretleri sürerken, bir tepki de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden (UNHCR) geldi.

UNHCR Sözcüsü Melissa Fleming tarafından yapılan açıklamada, bu zamana kadar Yunanistan'daki "sıcak noktaların" BM tarafından desteklendiği, ancak anlaşma ile birlikte buraların toplanma merkezlerine dönüştürüleceği vurgulandı.

Fleming, zorunlu toplanmaya karşı tutumları nedeniyle, Yunan adalarındaki bazı faaliyetlerini durdurduklarını açıkladı. Sözcü, bu faaliyetlere, sitelere gidiş ve gelişlerin kayıtlarının da dahil olduğunu söyledi.

Sözcü, UNHCR'nin mültecilerin insan hakları standartlarının korunması ve sığınma talebinde bulunanlara prosedürün nasıl işlediğine ilişkin bilgi vermek için varlıklarının sürdüğünü de ekledi.

Sözcü, UNHCR'nin, AB-Türkiye anlaşmasınıni, Yunanistan'da gerekli koruyucu tedbirlerin alınmadan uygulanmaya başladığından şüphe ettiğini vurgulayarak, Yunanistan'ın adalarda sığınma talepleri için yeterli kapasitesi olmadığına dikkat çekti.

UNHCR'nin AB-Türkiye anlaşmasında taraf olmadığını kaydeden Fleming, geri dönüşlere ya da toplanmalara da dahil olmayacaklarını söyledi.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 23.03.2016 15:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol