banner200
banner222
27 Ocak 2016 Çarşamba 00:43
BM Genel Sekreteri'nden İsrail'e: Politik çözüm arayışlarını ortadan kaldırıyorlar
banner188
banner213
banner230

BM Güvenlik Konseyi'ndeki toplantıda konuşan Ban, yarım yüzyıldır Filistin topraklarının işgal altında olduğunu hatırlatarak, “Bu, Filistinlilerin hayal kırıklılığını artırıyor ve barış sürecini de felç ediyor” dedi. 

Her iki tarafı da şiddetten uzak durmaya çağıran Ban, “Yalnızca güvenlik kaygısı ile alınan önlemler şiddeti durduramaz. Özellikle Filistinli gençlerin giderek yabancılaşması ve umutsuzluğa kapılmalarına duyarsız kalınamaz.” dedi. 

İsrail hükümetinin Batı Şeriya’nın güneyinde 370 dönüm araziyi sözde "devlet arazisi" diye tanımalamasına işaret eden BM Genel Sekreteri Ban, “Yerleşimci nüfusunu artırmaya çalışan bu provokatif eylem gerginliği artırmakta, politik çözüm arayışlarının da altını oymakta.” dedi. 

 

İsrail Yüksek Mahkemesi’nin aldığı kararı, Beytüllahim'de "devlet arazileri"ni genişletmek amacı ile kullanmaktan uzak durması konusunda İsrail hükümetini uyaran Ban, “Batı Şeria’da işgal altındaki Filistinlilere ait (Alan C) evlerin yıkımına devam ediliyor. On yıllardır Filistinlilerin evleri için ruhsat almalarının öndeki zorluklar devam ediyor.” şeklinde konuştu. 

Ban'ın açıklamaları şu şekilde:

Bedevi (çöl bölgesinde yaşayan Araplar) topluluk, özellikle ağır bir bedel ödüyor. BM adına, işgal altında bulunan Filistin topraklarına bağlı Kudüs bölgesinde yaşayan Bedevi toplulukları başka yere göndermek için çalışan İsrail'in bu planlarına derhal son vermesi çağrısını yineliyorum. Barış sürecinde ilerleme ancak İsrail’in yerleşim faaliyetleriini dondurması ile sağlanabilir. Gazze’deki durumun uzun süreli barışı tehdit ettiğine inancım tam. Filistinlilerin de kendi aralarındaki bölünmeyi aşacaklarını tahhüt etmeleri gerekir. Demokrasi ve Filistin Kurtuluş Örgütü prensipleri çerçevesinde Filistinli gruplara birlik çağrısı yapıyorum.

NETANYAHU: BM TERÖRE ARKA ÇIKIYOR
Öte yandan BM Genel Sekreteri’nin sözlerinin terör saldırılarına destek mahiyette olduğunu iddia eden Netanyahu, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin sözleri teröre arka çıkmaktır. Terör için hiçbir gerekçe kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.01.2016 00:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol