banner200
banner225
16 Şubat 2016 Salı 10:44
Belediye 2 milyon harcayıp restore etti, sonra dinsel vakfa tahsis etti!
banner188
banner213

İstanbul Eyüp'te bulunan Nakşibendi Vezir Tekkesi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 milyon lira harcanarak restore edildiği, sonra da bir dinsel vakfa tahsis edildiği ortaya çıktı. 

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, harap durumdaki Nakşibendi tekkesinin restorasyonu büyük bir yatırım gerektirdiği için Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2008 yılında Büyükşehir’e tahsis edilmişti. Restorasyonun bitmesinden hemen sonra başlayacak olan on yıllık kullanım hakkı bulunmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi tekkeyi kullanmadı. İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü’ne başvurarak özel bir vakıf lehine tahsis hakkından feragat etmek istediğini bildirdi. Tekke, Sahn-ı Seman İslami İlimler Eğitim ve  Araştırma Merkezi’ne tahsis edildi.

Sayıştay’ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2014 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu’nda söz konusu restorasyon ve tahsis ile ilgili dikkat çekici tespitler yapıldı. Raporda “Söz konusu taşınmazın tahsis amacına uygun olarak kullanılmaksızın özel bir vakfa tahsis edilmesine neden olunması idare yararı ve kurum menfaatleri ile bağdaşmamaktadır” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı tahsisi açıklayacak somut herhangi bir bilgi veya belge göndermediğine de vurgu yapıldı.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 16.02.2016 10:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol