banner200
banner235
banner225
12 Mart 2016 Cumartesi 17:44
Bakan Yılmaz'dan Sur açıklaması
banner188
banner213
banner230

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Şırnak'ın Şırnak'ın Silopi ve Cizre ilçelerindeki temaslarının ardından geldiği Diyarbakır'da Vali Hüseyin Aksoy, kamu kuruluşlarının müdürleri ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Yılmaz, 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağı süren merkez Sur İlçesi'nde "güvenlik güçlerinin operasyonları tamamladığını ve arama tarama faaliyetlerini sürdürdüğünü" belirtti. Yılmaz, Sur'un bir mahallesinde sokağa çıkma yasağını kaldıracaklarını söyledi. Bakan Yılmaz, şöyle dedi:

"Sur'da şu anda operasyonlar bitmiş durumda ama ince arama dediğimiz daha detaylı bir çalışma da sürdürülüyor. Bu da yine halkımızın güvenliği için yarın Allah korusun orada bir kıyıda, köşede kalmış bir patlayıcı madde, bir zararlı unsur halka zarar verir. Dolayısıyla bu ince elenip sık dokunarak tamamıyle bir güvenli oluşturma yönünde çalışmalar devam ediyor. Ama bir taraftan da aşama, aşama da toplumumuzun sıkıntılardan kurtulması için çalışmalar yürütüyoruz. İlk aşamada Cevatpaşa Mahallesi'ni tamamen açacağız. Orası artık sokağa çıkma yasağının olmayan bir alana dönüşecek ve bir ölçüde bir rahatlama getirmiş olacağız. Dabanoğlu Mahallesi'ni kısmen, güvenlik şartlarını dikkate alarak kısmen açacağız. Gazi Caddesi'ni ise tamamen açacağız. Bu şekilde bir miktar rahatlama sağlamış olacağız. Geriye kalan alanlarda da güvenlik şartları düzeldikçe peyderpey bu durum ortadan kaldırılmış olacak."

"SURİÇİNDE TOKİ'NİN GÖREVİ OLMAYACAK"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Sur İlçesi ile ilgili daha kapsamlı bir çalışma başlatacaklarını belirterek, "Sur'da öncelikle şunu belirteyim, sıradan bir çalışma yapmayacağız. Kentsel dönüşüm diye de bir kavram da kullanmıyoruz, Sur için. Kentsel koruma ve yenileme kavramı çerçevesinde Sur'a yaklaşıyoruz" dedi.

Diyarbakır'da kentsel dönüşüm ihtiyacı olduğunu da iddia eden Bakan Yılmaz, "Sur'un dışında TOKİ çok kapsamlı çalışmalar yürütecek ama Suriçi'ne ilişkin TOKİ'nin bir görevi olamayacak, Sur dışında diyelim TOKİ kentsel dönüşüm gerekecek çalışmalar yürütecek. Suriçi'ne dönük olarak tarihi, kültürel değerlerimizin olduğu alanlarda, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kültür Turizm Bakanlığı sorumluluk üstlenecek" diye konuştu.

Sur için yapılacak çalışmalarda "kentin dinamiklerine danışarak, konuşarak süreci tamamlayacaklarını" ifade eden Yılmaz, "Sur'a yakışır bir yol haritasını hep birlikte hayata geçireceğiz" dedi. Bakan Yılmaz'ın konuşmasının ardından Vali Hüseyin Aksoy, katılımcılara brifing verirken, toplantı basına kapalı olarak devam etti.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 12.03.2016 17:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol