banner200
banner235
banner225
13 Şubat 2016 Cumartesi 03:23
Bakan Eroğlu yine gülümsüyor: Baraj olmasa Hasankeyf tamamen yok olacaktı.
banner188
banner213
banner230

AKP'nin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, UNESCO’nun 10 kriterinden 9′unu yerine getiren, Dicle Nehri üzerinde inşa edilen Ilısu Barajı ve HES Projesi ile sular altında kalacak Hasankeyf ile ilgili skandal ötesi açıklamalarda bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanı sihirbazlığa başladı!

Çevre ve tarih düşmanı politikaları "hizmet" iddiasıyla sunan Eroğlu, “Hasankeyf tamamen tahrip edilmiş. Oradaki Artuklu köprüsü tamamen yok edilmiş. Taşları alınmış çeşitli yerlerde bina inşaatında kullanılmış. Ahır ve ev yapımında kullanılmış. Hasankeyf’in tamamı su altında kalıyor. Hasankeyf’te Ilısu Barajını yapmasaydık o yamaçtaki tarihi şehir tamamen kayıyordu ve kendinden yok olacaktı. Biz bu baraj vesilesi ile orayı da güçlendiriyoruz. Yukarıdaki özellikle yukarıdaki tarihi şehri tamamen koruyoruz.” diye konuştu.

Tarihin ve doğanın sular altında bırakılacağı Hasankeyf'in çevresinde inşa ettikleri villalarla övünen Eroğlu sözlerine şöyle devam etti:

Ayrıca bir takım tarihi eserler dünyada ilk örneği olacak orada Zeynel Bey Türbesi var. Şuanda ihalesi yapıldı özel bir şekilde taşıyacağız. İkincisi Hasankeyf’in fotoğrafını çektik. Dört dörtlük bir ilçe kuruyoruz. Binalara bakın çok iptidai. Dicle Nehri’nin kenarındaki alanlar gecekondularla işgal edilmiş kale kapısı dahil çökmek üzere bunların tamamını ihya ediyoruz. Arkeolojik kazıların tamamını bitirdik. Hatta dünyada örnek bir proje olarak alınacak. Ilısu barajının yapıldığı Ilısu köyü buradaki vatandaşları buradaki kardeşlerimizi etnik kökeni Kürt olan kardeşlerimizi başka bir yere gönderilecek denildi. Orada mağara gibi evler vardı. Bin metrekare üzerine villa tipi evler yaptık. Sosyal donatılarla örnek oldu. Sizin görmenizi de isterim.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 13.02.2016 03:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol