banner200
banner222
29 Ocak 2016 Cuma 02:45
AYM’den İnternet Yasası’na kısmi iptal: 'Özel hayatın ihlali' dedi ama yürürlüğe girmedi
banner188
banner213
banner230

AYM, internet kullanıcılarının kişisel verilerinin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) verilmesini düzenleyen fıkrayı "özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği" gerekçesiyle oy çokluğuyla iptal etti.

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre, AYM, hâkimin verdiği erişimin engellenmesi kararının aynı mahiyetteki yayınların başka internet adreslerinde yayınlanması durumunda Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) tarafından yayın durdurma kararı verilmesini “ifade özgürlüğünü ölçüsüz sınırlandırdığı” için iptal etti. AYM, yasal boşluk doğmaması için iptal edilen hükümlerin Resmi Gazete’de yayımından itibaren bir yıl sonra yürürlüğe girmesine hükmetti. Anayasaya aykırılığı tescil edilen düzenlemeler en az bir yıl daha yürürlükte kalacak.

AYM, TİB’e internet ortamında yapılan yayın içeriğini durdurma yetkisi veren hükümlerin iptal istemlerini reddedip vize verdi. AYM, kanun koyucunun, özel hayatın gizliliğinin ihlaline bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan halleri göz önüne alarak, kişilerin özel hayatlarının gizliliğinin ihlal edildiği durumlarda, “kamu düzeni” ve “kamu yararını” korumak amacıyla TİB Başkanına erişimin engellenmesine karar verme yetkisi verdiğine dikkat çekti. Böyle bir düzenlemenin anayasal sınırlar içinde ve kanun koyucunun takdir yetkisi kapsamında kaldığı vurgulandı.

TİB’İN VERİ TALEBİNE RET
AYM, “İçerik, yer ve erişim sağlayıcılarını, TİB’in talep ettiği bilgileri talep edilen şekilde başkanlığa teslim etmekle ve başkanlıkça bildirilen tedbirleri almakla yükümlü kılan” hükümlerini de iptal etti. İptal gerekçesinde, kişisel verilerin ancak kişilerin rızası ile işlenebileceği, sınırları belirlenmemiş biçimde bu verilerin servis sağlayıcılarınca TİB’e verilmesinin, “Kişilerin, kişisel verilerin korunması hakkını ölçüsüzce sınırlandırdığı ve Anayasa’nın 20. maddesindeki özel hayatın gizliliği ilkesine aykırı olduğu” belirtildi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 29.01.2016 02:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol