banner200
banner235
banner225
22 Şubat 2016 Pazartesi 10:43
Artvin'de kesilecek gerçek ağaç sayısı mahkeme tutanağında ortaya çıktı
banner188
banner213
banner230

Yandaş işadamı altın çıkarmak için Cerattepe’de 50 bin 300 ağacı kesecek. Bu rakam, mahkeme tutanağında yer aldı. 

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding’in altın çıkarmayı planladığı Artvin Cerattepe’deki halk direnişi sürüyor. Polis ve jandarma, direnen yöre halkını sıkı sık biber gazı ve cop saldırısına maruz bırakırken, maden için kesilecek ağaç sayısı da mahkeme tutanağıyla ortaya çıktı. 

Haberdar.com internet sitesinin haberine göre, bölgede 50 bin 300 ağaç kesilecek. Mahkeme tutanaklarında projeyle ilgili şu ifadeler yer aldı: “Proje sahasının tamamı, mülkiyeti devlete ait, verimli orman alanı içinde kalmaktadır. Projenin uygulanmasında kesilecek orman ağacı sayısı 50 bin 300 adet olarak belirtilmiştir.”

Cengiz Holding, daha önce yaptığı açıklamada 3 bin 500 ağaç kesileceğini duyurmuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu da önceki gün “Artık birçok şey çevreye zarar vermeden yapılabiliyor. Biz yerin altından bunu çıkartacağız ama yerin üstüne zarar gelmeyecek. Bütün Artvinlilere ve çevrecilere sesleniyorum: Gelin bu iki prensipte anlaşalım. Çevreyi koruyacağız, yeraltı zenginliğimizi de ekonomimize katkı olarak sunacağız. Bu ikisi uzlaşmaz hedefler değil” diye konuşmuştu. 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, Cerattepe'de maden için kesilecek ağaç miktarını "cüzi miktar" diyerek açıklamıştı. Bakan Eroğlu'nun bu soyut açıklamasından, kaç adet ağaç kesileceği anlaşılamamıştı. 

Orman Bakanı Cerattepe'de kesilecek ağaç miktarını açıkladı!
Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.02.2016 10:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol