banner200
banner222
17 Mart 2016 Perşembe 21:24
Arsızlar şimdi de gözlerini Arsuz'a diktiler
banner188
banner213
banner230

Her yıl konut geliştiricilerinin bireysel ve kurumsal yatırımcı arayışında yarışa girdiği, dünyanın en büyük inşaat fuarlarından MIPIM’de bu yıl Türkiye’nin çeşitli yerlerinden belediyeler projelerini tanıtmaya çalışıyorlar. Hatay, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Konya, Beyoğlu ve Ordu da projeleriyle fuara başvuruda bulunan belediyerlerden bazıları. 

Cumhuriyet'ten Ceren Kumbasar'ın haberine göre dün Hatay’ın Arsuz ilçesi belediye başkanı Nazım Çulha'nın MIPIM’de yabancı yatırımcılara ilçenin sahil yolu projesini anlattığı esnada beklenmedik bir olay gelişti. 

Toplamda 200 milyon liralık bir yatırım gerektiren ve Arsuz’un kalkınmasına destek olacak projeye sıcak bakan Bahreynli yatırımcılarla ikinci buluşma tarihi ayarlanıyordu. Proje sahilin turizme açılmasını, bölge halkının sahilden yararlanmasını sağlayacaktı.

Ancak dün yerel gazetelerde çıkan bir haberi takip eden belediye görevlileri, Başkan’ın Cannes’da yatırımcı aradığı sahil yolu projesinin olduğu yerde bir termik santral kurulması için başvuruda bulunulduğunu öğrendi. Tıpkı Artvin’de olduğu gibi şimdilik bakanlık onayının olup olmadığı öğrenilemeyen projede başvuru evraklarına ulaşıldı. Arsuz Belediye Başkanı Nazım Çulha, sahil yolu projesi üzerinde çalışırken termik santral haberleriyle karşılaştı.

"BU SANTRALE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Çulha “Bu santrale asla izin vermeyeceğiz. Gerekli tüm mücadeleyi vereceğiz, Arsuz halkı da buna izin vermez. Cerrattepe’de olan direniş, Arsuz’da da olur. Ama umarım buna gerek kalmaz.” dedi. Çulha şöyle devam etti:

“Fuar dönüşü en kısa zamanda Arsuz plajı projelerimiz ve yatırımcılarımızla Çevre ve Şehircilik Bakanı’yla görüşmeye çalışacağız. Umuyorum ki ortak akıl galip gelecek ve bu başvuru sadece bir kağıt parçası olarak tarihte yerini alacaktır. Bu ülkenin son aylarda yaşananlar dolayısıyla morali bozuk. Doğal güzelliklerin yok olmaması lazım. Kaldı ki bu proje Arsuz’un tarımına da yapılmış bir darbe olacaktır. Ekonomik olarak Suriye savaşından zaten etkilenen ilçe daha da zor bir durumda kalacaktır” dedi.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 17.03.2016 21:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol