banner200
banner222
03 Şubat 2016 Çarşamba 09:23
Anayasa uzlaşma komisyonu işbaşı yapıyor
banner188
banner213
banner230

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yeni adıyla da Mutabakat Komisyonu, yarın saat 10.00’da TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında işbaşı yapacak.

Komisyon toplantıda ilk olarak çalışma esaslarını belirleyecek. Kararların nasıl alınacağı, masanın nasıl dağılabileceği gibi kurallar baştan belirlenecek. Komisyonu bekleyen ilk tartışma konusu “süre” olacak. AKP komisyona 6 ay süre vermek istiyor. Ancak, muhalefet süre sınırlamasına karşı. Bu konuda başta karar verilmese bile 6 ay sonra AKP, “Yeterince çalıştık sonuç alınamıyor” diyerek kendi Anayasa değişiklik teklifini TBMM’ye sunabilecek. CHP böyle bir gelişme olmaması için önceden güvence almaya çalışsa da, uzlaşma komisyonu dağıldıktan sonra, bir partinin kendi Anayasa değişiklik teklifi vermesini engelleyecek bir kural yok.

'330 OY' ATAĞI
AKP'li uzlaşma komisyonu üyesi, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, 330 oyla Anayasa değişikliğinin yapılıp referanduma sunulması formülüne ilişkin, “Yeni Anayasa’nın nasıl yapılabileceği Anayasa’da yazılıdır. Hangi yollarla yapılabileceği konusunda usul farkları olabilir. Bu usuller Anayasa’nın 175. maddesinde yazılıdır. 330 oyla Anayasa değişikliği de bu maddede düzenlenmiştir. Dolayısıyla bunun yapılamayacağını söylemek doğru değildir. Bu da Anayasal seçeneklerden biridir” dedi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.02.2016 09:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol