08 Şubat 2016 Pazartesi 14:44
Altınoluk açıklarında facia: 24 sığınmacı hayatını kaybetti

Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Altınoluk Mahallesi'den Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek isteyen sığınmacıların içinde bulunduğu tekne alabora oldu, şu ana kadar 24 sığınmacının cesedien ulaşıldı. 

Ege Denizi'nde fırtına nedeniyle bir haftadır denize açılamayan sığınmacılar, havanın kısmen sakinlemesi üzerine haftanın ilk günü yine yola düştü. Midilli'ye geçmek isteyen sığınmacıların sık kullandığı Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi ile İzmir'in Dikili ilçesi sahillerinde güvenlik güçlerinin sıkı önlem alması nedeniyle, insan kaçakçıları farklı rotalara yöneldi. Bugüne kadar kaçak geçiş için fazla kullanılmayan Balıkesir'in Edremit İlçesi Altınoluk Mahallesi'nden sabah erken saatlerde tekneye doldurulan sığınmacılar denize açıldı. Ancak fırtına ve aşırı yük nedeniyle tekne denize açıldıktan iki mil sonra alabora oldu. İmdat çağrıları üzerine Dikili, Ayvalık ve Ayvacık'tan Sahil Güvenlik güçleri yardıma koştu. Ekipler dört kişiyi denizden kurtarırken aralarınca çok sayıda çocuğun da olduğu 24 sığınmacının cesedini denizden topladı. Cesetler, Altınoluk Balıkçı Barınağı'na getirilip buradan da belediyeye ait zabıta kamyonetleriyle Altınoluk Cemevi'ne götürüldü. Sahil Güvenlik'e ait botlar, helikopter ve bir uçak bölgede arama kurtarma çalışmasına devam ediyor.

Bu arada sabah saatlerinde Dikili açıklarında botun batması sonucu 11 mültecinin hayatını kaybettiği yolundaki ihbar ile Altınoluk açıklarındaki facianın aynı olay olduğu ortaya çıktı.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 08.02.2016 14:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol