banner200
banner222
24 Ocak 2016 Pazar 16:23
Aleviler, AKP’lilerin İstanbul atlasında yok sayıldı
banner188
banner213
banner230

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TTOK) "İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası" kitabını basıp tanıtımını yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) AKP’li Meclis Üyesi Bülent Katkak’ın Başkanı olduğu TTOK’un hazırladığı ‘İstanbul Atlası’nda Aleviler yok sayıldı.

TTOK, 567 sayfalık “İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası” hazırladı. AKP’lilerin katılımıyla tanıtımı da yapılan İstanbul Atlası’na İBB’nin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ’dan tepki geldi.

Odatv'nin haberine göre, İstanbul’un dünyaya tanıtıldığı atlasta Alevilerin yok sayıldığını ifade eden CHP’li Sağ, "Bunu yapan İBB meclis üyesi, Turing Başkanı. Alevi dergahları niye yok, bu ayrımcılık ne zaman bitecek? İBB meclis üyesinin böyle bir kitabı bastırıp Alevi dergahları olan Karacaahmet ve Şahkulu dergahlarına yer verilmemesi manidardır, bilerek yapıldığını düşünüyorum" dedi.

“Karacaahmet sultan bir hekimdir ve Osmanlı döneminde İstanbul’da bulunan Alevi ve Bektaşi dergahıdır, Müzeler Müdürlüğüne bağlıdır” diyen CHP’li Sağ, “Yine Şahkulu dergahı da Osmanlı döneminde kurulan Alevi Bektaşi dergahıdır. Her ikisinin de tarihi 600 yıla dayanmaktadır, ancak atlasa girememiştir” açıklamasında bulundu.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.01.2016 16:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol