banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
25 Mart 2016 Cuma 15:04
Aktroller kudurdu, Enver Aysever'e saldırdı!

İsveç - Türkiye maçının açılış seromonisi ile ilgili Twitter'da yaptığı bir fotoğraflı paylaşım sonrasında Enver Aysever'e tehdit ve hakaretler yağdıran sanal saldırganlar, gece boyunca faaliyetlerini sürdürdü. Yeni Şafak, Yeni Akit, Sabah gibi AKP yandaşı yayın organlarının da aynı provokasyona katıldığı görüldü

Öte yandan Aysever'in tepkisini paylaşan çok sayıda yurttaş, hakaretlere tepki gösterdi ve Aysever'in Twitter paylaşımına ortak oldu. Aysever'in Birgün gazetesinde yayınlanan yazısı da yine izleyenlerinin Twitter paylaşımlarında yer aldı.

Aysever kendisine dönük saldırıların gerekçesi olan Twitter paylaşımında, maçın açılışında sahaya sürülen tesettürlü kız çocuklarının fotoğrafının üzerine şu yorumu yapmıştı:
Küçücük çocukların saçından tahrik olanların ülkesi... Yazıklar olsun!!! 

soL'a konuşan Enver Aysever, "Bu saldırının suçluluk psikolojisiyle yapıldığını biliyorum, düşünüyorum" dedi. "Ensar Vakfı bir işaret fişeğiymiş meğer. Daha büyük, daha can yakıcı bir sorunla karşı karşıyaymışız" diyen Aysever, "Türbanlı çocuklar Suriyeliymiş, olabilir. Peki maçta açılan ÖSO bayrağına, atılan sloganlara ne diyeceksiniz" ifadelerini kullandı. Aydınlanma Hareketi'nin hedefe alındığını söyleyen Aysever, "Bana saldıranların küfredenlerin topyekün havuz medyası olması doğru yolda olduğumuzu gösteriyor" diye konuştu.

Aralarında "kan dökmekten" söz edenlerin de olduğu sinkaflı küfürlerle saldıran kalabalığın, sahte ya da uydurma adlarla Twitter'ı kullandığı görülüyor. "Allah örtünmeyi emrediyor" gibi cümlelerle konumlarını savunan saldırganlar, Aysever'le benzer görüşte olan kişilerin verdiği yanıtlardan sonra genellikle hakaret etme yoluna gidiyor.

Ailelerin çocuklarını istediği gibi giyindirebilecekleri gibi önermelerle "özgürlük" çağrıları yapanlar bile Twitter'daki karşılıklı yazışmalar sırasında kısa sürede hakaret ve tehdit yoluna sapıyor.

Bu saldırılar sırasında, konunun çok güncel olan Ensar Vakfı ve Karaman Tecavüzleri ile bağlantılı olarak değerlendirildiği tartışmalar kaçınılmaz olarak ortaya çıktı. 

Çocuk tacizi ve tecavüzü konusundaki tavırları, tecavüzcü kişilere ve onları koruyan kurumlara dönük sahiplenici duruşları nedeniyle son günlerde büyük tepki toplayan islami kesimler bu konudaki eleştirilere de yine tehdit ve hakaretlerle yanıt verdi.

Enver Aysever: Aydınlanma için yola koyulacağız

Komünistler kendilerini ihbar etti

'Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi' çağrısı

 

 

 

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 25.03.2016 15:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177