banner200
banner235
banner225
29 Ocak 2016 Cuma 20:23
AKP'li Türkeş'e 'MİT TIR'larıyla ilgili ifadeleri' soruldu, oralı olmadı
banner188
banner213
banner230

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in MİT TIR'larıyla ilgili söylediği "Vallahi ve billahi o silahlar Türkmenler'e gitmiyordu" sözlerini gündeme getirdi. Çam, Türkeş'ten bu konuya açıklık getirmesini istedi. Tuğrul Türkeş, soru-cevap bölümünde MİT TIR'ları konusuna hiç değinmedi.

Türkeş'in "MİT TIR'ları" hariç yaptığı açıklamalar şu şekilde:

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu'nun özel bütçe, bütçe, kesinhesap ve Sayıştay raporları görüşüldü. Komisyonda bütçe kabul edildi.

Komisyonda Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan ve Tuğrul Türkeş hazır bulundu. Milletvekillerinin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, 'Tarihte Türkler ve Kürtler Sempozyumu' düzenlediklerini belirterek 2014 yılında ise Türkçe-Kürtçe sözlük yayınladıklarını söyledi. Bu açıklamalar üzerine HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, sözlüğün kaç kelimeden oluştuğunu sordu. "Kelime kısmına girersek, başkandan ek süre istemem lazım." diyen Türkeş, Yıldırım'ın sözlüğün neden satmadığına ilişkin sataşmasına ise "Alıştınız 'devlet versin' diye; para vermiyorsunuz da ondan." ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Yıldırım da "Abuk sabuk bir sözlük hazırlanmış. Ben kendi paramla aldım." karşılığını verdi. Başbakan Yardımcısı Türkeş, "Yeni bir tartışma başlatmak istemiyorum ama dil dediğiniz şey, rakamlı olur. Rakamlı olmayan dil yoktur. Farsça rakamlarla dil sahibi olamazsınız." şeklinde konuştu.

Söz alan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ise "Sayın Haberal, benim düşmanlık yaptığımı söylemiş. Ben hümanist bir insanım. Hayatımda hiç kimseye düşmanlığım olmadı. Bizler Osmanlı vatandaşıydık şimdi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Meclis büyük felaketin ismini koysaydı 1950'lileri konuşmazdık. Bizim için Türkiye'nin ne dediği önemlidir, başka ülkelerin parlamentolarının ne dediği önemli değildir. Yusuf Halaçoğlu'nun rakamlarıyla söylüyorum 300 bin Ermeni ölmüştür. Bu, devlet kararıyla insanların sürülmesi vardır. Karşı olduğum şey ırkçı zihniyettir ve hep birlikte bu zihniyete karşı çıkmalıyız." dedi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 29.01.2016 20:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol