banner200
banner222
13 Şubat 2016 Cumartesi 21:43
AKP Sözcüsü: Sırf IŞİD'le mücadele ediyor diye örgütleri meşru görmeyiz
banner188
banner213
banner230

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Sırf DAEŞ (IŞİD) ile mücadele ediyor diye PYD gibi örgütlerin meşrulaştırılması çabalarına karşı olduğumuzu ifade ediyoruz" dedi.

Yeni Şafak gazetesinin Topkapı'daki binasını ziyareti sonrasında gazetecilere açıklama yapan Çelik, geçmiş olsun dileklerini iletti ve saldırıyı kınadı.

Suudi Arabistan uçaklarının IŞİD ile mücadele için Türkiye'ye geleceği iddialarıyla ilgili soruyu Çelik, şöyle yanıtladı:

"Türkiye'nin DAEŞ (IŞİD) ile mücadeledeki pozisyonu belli. Türkiye uluslararası koalisyonla beraber hareket edeceğini söylüyor. DAEŞ (IŞİD) konusunda ilkeli olmak lazım. Orada pek çok devlet 'DAEŞ ile savaşıyorum' diyerek geldi ve Suriye'ye yerleşti ama başka amaçlar peşinde koştuğunu görüyoruz. Muhalifleri bombalıyorlar, ılımlı muhalefeti bombalıyorlar, sivil halkı bombalıyorlar. DAEŞ bir terör örgütü, insanlık düşmanı bir örgüt. Bu örgüte karşı uluslararası koalisyonun ilkeli bir şekilde davranması gerekir. Bu ortak tehdide karşı ortak mücadele etmek gerekir. Burada özellikle bazı terör örgütlerinin sırf DAEŞ (IŞİD) ile mücadele ediyor diye, PYD gibi örgütlerin meşrulaştırılması çabalarına da karşı olduğumuzu ifade ediyoruz. Müttefiklerimizin bu konudaki tutumumuza destek vermelerini bekliyoruz. DAEŞ ile mücadele konusunda Türkiye ilkeli bir tutuma sahiptir. Türkiye'nin özel meselesi değil bu mesele. Türkiye, burada daha önce de ifade ettiğim gibi uluslararası koalisyonla dayanışma içerisindedir."

"AVRUPA'NIN SIĞINMACILARA KAPILARI AÇMASI LAZIM"

Birleşmiş Milletler'in Türkiye'ye, sınır açmayla ilgili çağrısının "komedi ile trajedi arası" olduğunu, Türkiye'nin tüm dünyanın kapıları kapattığı bir dönemde kapılarını açtığını ifade eden Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:

 

"Biz 2 milyondan fazla kardeşimizi misafir ediyoruz. Avrupa ülkeleri hala binlerle ifade edilecek misafir alıp almamayı düşünüyor. Türkiye 10 milyar doların üzerinde para harcadı. Avrupa daha yeni yeni Türkiye'ye katkı sağlamaya çalışıyor. Dolayısıyla başka bir evrende yaşıyormuş gibi bize 'kapıları açın' diyorlar. Asıl bize değil Avrupa'ya bunu söylemeleri ve Avrupa'nın bu kapıları açması lazım. Hem siyasi ahlak bakımından, hem de fiziken bu kapıların açılması lazım. Dolayısıyla bu çağrıyı yapanların, bu çağrıyı yapan organizasyonların, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, bu çağrı ile bölge gerçeklerine ne kadar uzak bir değerlendirme yaptığını, Türkiye'nin yaptıklarını anlamaktan ne kadar uzak bir değerlendirme içerisinde olduklarını gösteriyor. Türkiye tabii ki bunu yapmaya devam edecek, bu tarihe geçecek anlamlı ve ahlaklı bir tutumdur ama ahlaki açıdan sınıfta kalanlar başkalarıdır. O çağrının onlara yapılması lazım."


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 13.02.2016 21:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol