banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
23 Mart 2016 Çarşamba 00:24
AKP Sözcüsü Çelik'ten 'Brüksel' açıklaması

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Belçika’da yapılan saldırıların Avrupa’da gerçekleşen diğer terör saldırılarından çok daha farklı olduğunu ifade etti.

Çelik, Belçika'da Paris katliamına yönelik geçtiğimiz hafta yapılan operasyonun ardından misillemeye karşı ciddi tedbirler alındığını ifade ettiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

4 gün önce Fransa’daki Paris saldırısının sorumlusuna yönelik, Belçika’da bir operasyon yaptılar ve bu operasyondan sonra da bir misilleme beklediklerini açıkladılar. Dolayısıyla bir misilleme beklentisi içinde olduklarından dolayı çok yüksek bir güvenlik alarmı vardı, Belçika’da. Bütün bu tedbirlere rağmen, bu saldırının gerçekleşmiş olması ki Belçika Başbakanı da bunu ‘Korktuğumuz başımıza geldi’ şeklinde açıkladı, demek ki öylesine bir terör yapısıyla karşı karşıyayız ki Avrupa’nın kalbinde, en yüksek güvenlikli bir ortamda, devlet ve hükümet başkanlarının sık sık ziyaret etmesi sebebiyle güvenlik tedbirlerinin en üst noktada olmasına alışkın bir ortamda bile bu terörist saldırı gerçekleşebiliyor. Şimdi resmi rakamlara göre 34 kişinin öldüğü bir saldırı meydana gelebiliyor.

Terör saldırılarına karşı Türkiye’nin yalnız bırakıldığını iddia eden Çelik sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu Suriye’den en yakın noktada Türkiye'ye saldırıyor diye sadece Türkiye’nin uğraşması gereken bir mesele olarak görülmemeli. Suriye’den özellikle kaynaklanan, Irak ve Suriye’den gelen bu DAEŞ kaynaklı teröre karşı ortak bir duruş gerçekleştirilmeli ama maalesef şimdiye kadar biz Türkiye’ye dönük bu terör saldırısı karşısında, bu terör dalgası karşısında dünyadaki dostlarımızı yeterince yanımızda bulamadık. Daha birkaç gün önce hatırlıyorsunuz bir tartışma vardı; Sayın Başbakanımızın Brüksel’i ziyareti öncesinde orada bir PKK çadırı kuruldu. Bu PKK çadırı oradaki polis tarafından koruma altına alındı. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız bunu eleştirdiler. Sayın Cumhurbaşkanımız çok yüksek sesle, bunun terör karşısında bir çifte standart olduğunu defalarca vurguladı. Şimdi şunu düşünelim IŞİD saldırıyor, herhangi bir Avrupa ülkesinde bir DAEŞ çadırı kurulsa, bunun karşısında bugün Brüksel’de bu kayıpları yaşayanlar Türkiye’de bizim yaşadığımız kayıpların benzerlerini yaşayanlar ya da diğer Avrupa ülkeleri nasıl bir tepki gösterirler. İşte bizim buradaki psikolojimizin ve duruşumuzun, prensiplerimizin anlaşılması gerekir”


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 23.03.2016 00:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177