banner200
banner235
banner225
12 Mart 2016 Cumartesi 14:04
AKP Silopi'de 'yeni imar' çalışmalarına başlayacak
banner188
banner213
banner230

Şırnak'ın Silopi ilçesinde konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Silopi'yi riskli alan ilan etmiş durumdayız. Yeni bir imar planı çalışması sürdürülüyor. Çalışma tamamlanır tamamlanmaz bütün onun gereğini yapacağız" ifadelerini kullandı.

Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre Yılmaz, Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, Şırnak Valisi Ali İhsan Su ile birlikte istişare toplantılarını yapmak üzere Silopi'ye gitti.

Toplantıların sonunda basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan, Yılmaz, "Silopi ile ilgili zarar ziyan tespitlerimiz tamamlanmış durumda. Konutlarımız ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız zarar tespitlerini yaptı. Silopi'yi riskli alan ilan etmiş durumdayı. Yeni bir imar planı çalışması sürdürülüyor. Çalışma tamamlanır tamamlanmaz bütün onun gereğini yapacağız. Çok daha güzel bir Silopi, çok daha planlı bir şehirleşmiş Silopi için adımlarımızı atacağız" dedi.

'KONUT ÜRETİMİ BAŞTA OLMAK ÜZERE…'
Evleri hasar görenlerin zararlarının belirlenmesi çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini ifade eden Bakan Yılmaz, "Zarar gören haneler ile ilgili çalışmalarımız belli bir aşamaya gelmiş durumda. 10 bin liraya kadar zararı olanların zararını hemen telafi edici çalışmaları başlamış bulunuyoruz. Dosyalar hazırlanıyor. Hızlı bir şekilde bunları karşılayacağız. 5 bine yakın hane bundan istifade etmiş olacak. Daha az sayıda daha yüksek oranlı hasarlı binalarımız var. Bunlarla ilgili olarak da yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız sahada. Vatandaşlarımızın durumuna bakıyorlar. Önümüzdeki günlerde konut üretimi başta olmak üzere çeşitli şekillerde bunun da telafisi tazmini gerçekleşmiş olacak. Fiziki alt yapı ile ilgili olarak önemli çalışmalar yürütüyoruz" açıklamasını yaptı.

'ESNAFIN ZARARI KARŞILANACAK'
Yılmaz, esnafın zararının da karşılanacağını belirterek şunları söyledi:

"Esnaflarımızın kredi imkanlarından faydalanması konusunda çalışmalar yaptık. Daha zorlu şartlar vardı. Orda bir takım esneklikler sağladık. Diğer taraftan istihdama ilişkin gençlere ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. Silopi'de 400 gencimizi toplum yararına çalışmadan başlamıştık. Buna 800 gencimizi daha ilave ediyoruz. Şuanda başvurular alınıyor. 21 Mart itibari ile 800 gencimiz daha 9 ay boyunca çalışma imkanına kavuşmuş olacak. Aynı çalışmayı Cizre ilçemiz ve diğer ilçelerimiz içinde aşama aşama gerçekleştiriyoruz. Cizre'de zarar ziyan tespit çalışmalarına başlamış durumdayız. Çok fazla eleman ile sahadayız ve çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlamaya gayret ediyoruz. Bu çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz Silopi bir örnek olacak. Silopi'de ne yaptıysak oralarda da benzer çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sadece Cizre ilçemizde 2 bin gencimize toplum yararına çalışma imkanı sağladık. Bu bölgelerimizi imar edeceğiz. Daha iyi daha yaşanılabilir bir Silopi ve Şırnak'ı el birliği ile oluşturacağız."

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 12.03.2016 14:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol