banner200
banner222
08 Mart 2016 Salı 11:04
AKP'nin hedeflediği 'dindar neslin' yaşamında kadına yer var mı?
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta Ensar Vakfı'nın genel kurulunda bir kez daha dindar nesil hedefini üzerine basarak dile getirdi. AKP'nin önde gelen isimlerinin de sık sık ifade ettiği "dindar nesil" hedefiyle ulaşılmak istenen noktada, kadına nasıl bir yer öngörüldüğünü, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir kez daha hatırlatmak istedik. 

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı tarafından Türkçe'ye çevrilen Kuran'da yer alan kadınlar ile ilgili ayetler şöyle: 

1- Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. (Diyanet İşleri Çevirisi, Nisâ Suresi 34. ayet)

2- Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın.(Diyanet İşleri Çevirisi, Nisâ Suresi 3. ayet)

3- Eğer kocalar barışmak isterlerse, bu durumda boşadıkları kadınları geri almaya daha fazla hak sahibidirler. Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır. Ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler. (Diyanet Vakfı Çevirisi, Bakara Suresi 228. ayet)

4- Allah, size, çocuklarınız(ın alacağı miras) hakkında, erkeğe iki dişinin payı kadarını emreder. (Diyanet İşleri Çevirisi, Nisâ Suresi 11. ayet)

HADİS KİTAPLARINDA KADINLAR

Bazı hadislerde, kadınlara dair şu sözlerin bulunduğu da çeşitli dinsel kaynaklarda yer alıyor: 

1- Kadınlara danışmayın, onlara muhalefet edin. Kadınlara muhalefet edin, zira kadınlara muhalefet berekettir. (Kadınlara Dîni Bilgiler 44, 45 Suyuti, Leali II, 147 İbn Arrak, Tenzihü’ş Şeria II, 210)

2- Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır. (Sahihi Müslim, Salat 265 Tirmizi Salat 253/338 Ebu Davud, Salat, 110/720)

3- Kadınlara yazıyı öğretmeyin. Dikişi ve Nur Suresini öğretin. (İbnü’l Cevzi, Mevzuat II, 269), (Hakim Et-Tirmizi, Nevadiru'l- Usul III, 82.), (Hadis bilgini Hâkim et-Tirmizî de bu hadisin sahih olduğunu belirtir ve Beyhaki Aişe'den şu rivayeti naklederler: ''Kadınları odalarda bulundurmayın, onlara yazıyı öğretmeyin, yün eğirmeyi ve Nur suresini öğretin.)


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 08.03.2016 11:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol