banner200
banner235
banner225
13 Mart 2016 Pazar 00:24
AKP MKYK Sonucu: Anayasa teklifi 1 ayda tamamlanacak
banner188
banner213
banner230

Al Jazeera'den Didem Özel Tümer'in haberine göre yeni anayasa konusunda Meclis'te dört partinin bir kez daha uzlaşamamasını, 'kendi teklifimizi getiririz' diyen AKP'nin süreci hızlandırma kararı alması takip ediyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, cuma günü partisinin en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nu (MKYK) topladı. Toplantı 9 saat sürdü. Yeni Anayasa ve dokunulmazlık konuları öne çıktı. Anayasa konusunda, Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in başkanlığını yürüttüğü Anayasa Komisyonu'nun bir süredir devam ettirdiği çalışmalarını 1 ay içinde sonuçlandırması kararı çıktı. Çelik'in yanısıra Ahmet İyimaya, Cemil Çiçek, Abdülhamit Gül, Burhan Kuzu, Ali İhsan Arslan gibi isimlerin içinde olduğu parti komisyonun  hazırlayacağı metin Nisan ayı  MKYK toplantısına sunulacak.

Hazırlanacak taslak metnin MKYK'da değerlendirildikten sonra en geç Haziran başında Meclis'e sunulması planlanıyor. Komisyonun üyelerinden Burhan Kuzu, 2012 yılında oluşturulan Uzlaşma Komisyonu'na sunulan parti teklifinde bazı değişiklikler yapılabileceğini belirtmişti. Bu değişikliklerden bir kısmının AKP'nin başkanlık teklifinde eleştiri alan maddelerde olması bekleniyor. Parti'nin teklifinde yer alan Başkanın kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi ve Meclis'i fesih etmesi ile ilgili maddelerde değişiklik yapılabileceği ifade ediliyor.

MKYK toplantısında TBMM Anayasa Komisyonu Başkan'ı ve İstanbul milletvekili Mustafa Şentop'un dokunulmazlık dosyalarının durumu ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiği öğrenildi. Toplantıda dosyaların bir haftalık Meclis tatilinden sonra gündeme getirilmesi üzerinde duruldu. AKP milletvekillerinin çoğunluğu gibi MKYK üyelerinin de özellikle HDP'li Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız'ın dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini söylediği öğrenildi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 13.03.2016 00:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol